Erdoğan helallik istediği sırada, müzisyenler açız diye sokak indi

Müzisyenler açız diye sokağa indi. Tam o sorada Erdoğan, sıkıntıya düşenlerden helallilk istedi

Bayramlaşma programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kapanma döneminde sıkıntıya düşen esnafımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz" dediği sırada İzmir'de aylardır işsiz kalan bir müzisyen, "İntiharı düşündüm, kızıma bayramlık alamadım" diyerek gazetecilere isyan etti.

AK Parti teşkilatları ile bayramlaşma programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde 29 Nisan'da başlayan 'tam kapanma' sürecinin son günü olarak açıklanan 17 Mayıs'ta 'kontrollü normalleşme'ye geçileceğini duyurdu. Erdoğan "kapanma döneminde sıkıntıya düşen esnafımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz" da dedi.

İşsiz kalan müzisyen: Hayatıma son vermeyi düşündüm

Erdoğan'ın helallik istediği anlarda İzmir'de yeterli yardım alamadığı için işsiz kalan bir müzisyen "Hayatıma son vermeyi düşünmedim değil. Ne yapacağız bilmiyorum. Bu daha ne kadar böyle devam edecek" diyerek isyan etti.

İzmir'in Konak ilçesine bağlı Alsancak semtinde sokakları gezerek mesleklerini icra eden müzisyen Rüstem Fitil, işsizlik maaşı alamadıklarını belirterek, "Hiçbir gelirimiz yok, kızıma bayramlık alamadım" dedi.

3 bin lira fatura borcu olan müzisyen arkadaşının kendisine 'Hayatıma son vereceğim" dediğini anlatan Fitil şu ifadeleri kullandı:

''Ben de düşünmedim değil. Ne yapacağız bilmiyorum. Bu daha ne kadar böyle devam edecek. Benim bir kızım var. Ben, kızıma bayramlık alamadım. Baba olan herkes anlar bu durumu. Mekânlarda çalışıyorduk, kapanınca sokaklara mecbur kaldık. Kimse bizi işe almadı. Sigortamız da yok, işsizlik maaşı alamıyoruz. Hiçbir gelirimiz yok."

5 ay faydalandık

Bir diğer müzisyen Onur Şafak ise, "Devletin bin lira destek paketinden 5 ay faydalandık. Ev kiramızı ve faturalarımızı ödedik. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. İzmir Büyükşehir'den erzak aldık. Bayram parası verdiler. Bir şekilde geçiniyoruz. Çoluk çocuğumuza harçlık oldu" diye konuştu.

İzmir'de pandemi nedeniyle işsiz kalıp geçim sıkıntısı yaşayan müzisyen Erdem Topuz (30) ve Mehmet Mert El (29) yaşamına son vermişti. Türkiye genelinde ise son aylarda kıraathanede intihar haberleri gelmiş bir çok esnaf çay ocaklarını protesto amaçlı sokaklara atmıştı.

Erdoğan'ın helallik açıklamasına tepki

Erdoğan'ın konuşması ajanslara düştükten sonra sosyal medyada bir çok kullanıcı Erdoğan'ın esnaflardan helallik istemesini eleştirdi. #HelalEtmiyorum tagi açan kullanıcılar kısıtlama döneminde yeterli yardım alamayan ve geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden müzisyen ve esnafları anarak iktidarın salgın politikasını eleştirdi.

Ekonomi