Erdoğan 'milli iradeye' çattı: 31 Mart'ı kurban etmek istemiyoruz

Erdoğan 'milli iradeye' çattı: 31 Mart'ı kurban etmek istemiyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dillerinden düşürmedikleri 'milli iradeyi' bir kez daha yok saydı. İstanbul seçimleriyle ilgili "Ortada bir yolsuzluk var ve bu yolsuzluğun ortadan kaldırılması hem Yüksek Seçim Kurulu'nu aklayacaktır...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dillerinden düşürmedikleri 'milli iradeyi' bir kez daha yok saydı. İstanbul seçimleriyle ilgili "Ortada bir yolsuzluk var ve bu yolsuzluğun ortadan kaldırılması hem Yüksek Seçim Kurulu'nu aklayacaktır hem de milletimizin gönlü ferah hale gelecektir" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) 25. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Genel Kurul’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan MÜSİAD’ın milletle bağını koparmadan büyümesini memnuniyetle izlediğini belirterek, “Bu yönüyle MÜSİAD makro ekonomik politikaların belirlenmesinde ve bunların sahadaki uygulamalarında en etkin sivil toplum kuruluşu olarak öne çıkıyor. MÜSİAD verdiği her mücadelede yanımızda yer alarak milli ve yerli duruşunu da göstermiştir. Bunun en önemli ispatı 15 Temmuz olayıdır. Beraberce dayanışma içerisinde verilen mücadele asla unutulamaz. Yurt dışında 94 ülkede aktif faaliyet gösteren MÜSİAD, ülkemizin önü ticaret ve diplomasi kuruluşlarından biri haline gelmiştir” diye konuştu

İSTANBUL SEÇİMLERİ

'YSK başkanı niçin ‘siz nasıl olur da bizi tehdit edersiniz’ demiyor'

Seçimlere itiraz süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Bütün çabamız milletin oyunun kıymetini millete iadedir. Usulsüzlüklerle, yolsuzluklarla, hukuksuzluklarla bir 31 Mart’ı kurban etmek istemiyoruz. Çıkmış ana muhalefet temsilcisi YSK’ya ‘Kızılay’a çıkamazsınız’ diyorlar. Tehdit ediyorlar. Anayasa’nın 138. maddesine bu tamamen aykırıdır. Bırakın bu şekilde bir uyarıyı imada dahi bulunamazsınız der Anayasa’nın 138. maddesi. Şu anda YSK sayın başkanı kendilerine yapılan bu tehdit karşısında şu ana kadar niçin acaba bir yazılı açıklama yapmak suretiyle ‘siz nasıl olur da bizi tehdit edersiniz’ demiyor” ifadelerini kullandı.

'Yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken bunu kovalamayalım mı'

İstanbul seçimlerinde büyük yolsuzluklar olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“İstanbul’da Ankara’da seçimler yapılmıştır. Biz Ankara’ya herhangi bir itirazda ileri derecede bulunmadık. İstanbul’da oynanan bir oyun var ve yolsuzluklar var. Bütün bu yolsuzluklar karşısında bir genel başkan olarak halkımın iradesini takip etmek, onun sonucunu kovalamak zorundayım. Düşünebiliyor musunuz 27 binden 13 bine kadar bu sayımlarda oylar düşüyorsa burada bir yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken bunu kovalamayalım mı. Vatandaşım bana şunu söylüyor ‘Başkanım bu seçim yenilenmeli’. Dünyanın birçok yerinde öyle ki yarım puan, bir puan olduğu yerlerde bile seçimler yenilenmiştir. Niye gönüller huzur bulacak. 1963’te 1999’da ülkemizde buna benzer kararları YSK almıştır. Hele hele burası İstanbul. Bir kasaba değil. Bugüne kadar konuşmadım, diğerleri konuştu. Vurun abalıya dediler vurdular ama artık yetti. Burada bir şaibe var açık ortada. Gelin millete, milli irade nasıl bir karar veriyorsa başımız gözümüz üstüne deriz kabulleniriz."

'Yasa ‘memur’ diyor, bunlar bankada çalışan işçi'

Seçimlerde banka çalışanlarının görevlendirildiğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Memur noktasında sandıkta memur değil de bankadaki sözleşmeli işçiler o sandıklarda görevlendirilirse ve bunun üzerinde hala neyi düşünüyoruz. Maalesef 4-5 bankanın işçileri sandıklarda görevlendiriliyor. Peki ne diyorlar. Diyorlar ki bunu kaymakamlar istedi. Eğer Kaymakam böyle bir yanlış yaptıysa uygulamak zorunda değilsin. Bu yanlışa da hak vermek durumunda değilsin. Yasa ortada. Memur diyor yasa. Bunlar bankada çalışan bir işçi. Bunları kabul mu edelim. Ondan sonra bunların verdikleri kararlara eyvallah mı diyelim. Bizim şu anda buradaki gayretimiz sadece YSK’nın bu şaibeyi ortadan kaldıracak milli iradeye bu zemini hazırlamaktır. Ortada bir şaibe var, yolsuzluk var. Bu yolsuzluğun, bu şaibenin ortadan kaldırılması ve hem YSK’yı aklayacaktır, hem milletimizin gönlü ferah hale gelecektir."

"Ortada bir şaibe var, bir yolsuzluk var, biz bunun ortadan kalkmasını istiyoruz” diyen Erdoğan, “Bizim hayatımız desteğini ve gücünü milletten almayan vesayetle mücadeleyle geçmiştir. Böyle bir müktesebata sahip Tayyip Erdoğan hakkı olmayan seçimi almaya çalıştığın iddia etmek bize yapılmış en büyük bühtandır. İstanbul 39 ilçenin 25’ini bize vermiş. İş daha buradan kopuyor zaten. İBB Meclisi'nin kahir ekseriyeti partimin meclis üyelerine verilmiş. Bütün bunlar apaçık ortadayken kalkıp daha ileri gitmek suretiyle orada başkan vekillerinin odalarının kilitlerinin göbeklerini sökecek bir anlayış var. Sonunda bütün çalışmalar yapıldı. Başkan Vekillikleri hepsi seçimlerle ilan edildi. Herkes geldi odalarına yerleşti. Komisyonlar seçildi. Bütün bu çalışmalar bu şekilde başladı. Bunlar başlarken her şeyden önce beyefendi genel başkanları hak hukuk adalet diyor 23 Nisan konuşmasında. Nerede hak hukuk adalet. Hak hukuk adalet istediğiniz şeyler size sunulduğu zaman mı olacak. Her şey ortada. Hak hukuk adalet diyorsan buyurun meclis de ortada, komisyon seçimleri ortada. Sana kimse kalkıp o seçimlerde sana da bir şeyler verelim demek zorunda değil. Biz burada YSK’nın vereceği kararı bekliyoruz. Tüm belge bilgiler evraklar her şey teslime dildi. Temenni ediyorum ki adil bir kararla olur. Bizim tehdidimiz yok. Onlar ‘Kızılaya çıkamaz’ diyorsa da biz bunu demedik. Kızılay herkesindir. Bunların hayatları böyle geçti. Sürekli tehditlerle geçti. Ne yaparlarsa yapsınlar biz adil bir karar bekliyoruz. Sadece milletin emanetine sahip çıkmanın çabası içindeyiz. Sadece milli iradenin gasp edilmesine engel olmaya çalışıyoruz. AK Parti’yi hukuki haklarını kullandığı için suçlayanların geçmişte sandıktan çıkan iradenin bizatihi kendisine nasıl savaş açtıklarını iyi hatırlıyoruz. Tarihleri boyunca milletle kavga edenlerin bugün suskunluk içine girmelerinin gerisindeki stratejiyi de iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

'BEDEL ÖDEYECEKLER'

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu mesele beka meselesidir. Kandil'den nasıl talimatlar verildiğini gördünüz. Böyle bir beka meselesi ortadayken buna karşı biz sessiz mi kalacağız. Böyle kolay kabul edilebilir bir şey değil. İstiklal Marşımızı okumaktan çekinenler bu ülkede beka meselesinin taklitçileri değil de nedir? Bunun HDP'de olmasına alıştık ama CHP'de de artık aynısı oluyor. İşte CHP'nin Adalar'da ki adayı... İstiklal Marşımızın karşısında dahi duruşu olanlar. Allah'ın izniyle bir bedel ödeyecek 31 Mart seçimlerinin sounçları üzerinden yeni hayaller kuruyorlar.

'BAHÇELİ İLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ'

Cumhur İttifakı üzerinde spekülasyona girmek isteyenlere de sesleniyorum. Boşuna uğraşmayın. Siz bizim ittifakımızı bozamayacaksınız. Biz Sayın Bahçeli ile bundan sonra da aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz

'ÇARŞIDAKİ, PAZARDAKİ, MUTFAKTAKİ SIKINTILARI BİLİYORUM'

Enflasyonda tüketici fiyatlarında düşüş eğilimi malum sürüyor. Üretici fiyatlarını dizginlemeye başladık. Çarşıdaki, pazardaki, mutfaktaki sıkıntıları çok iyi biliyorum. Bu sıkıntıları önceliklerimizin en başına aldık. Milletimizin seçim değil geçim derdinde olduğu şuuruyla çalışıyoruz.