Erdoğan 'Muhattabım Trump' demişti: Geri adım attı

Erdoğan 'Muhattabım Trump' demişti: Geri adım attı

Trump'ın, Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditlerinin ardından bugün Türkiye'ye geleceği açıklanan ABD heyeti Ankara Esenboğa Havalanı'na iniş yaptı.

ABD’den Ankara’ya gönderilen heyetlerle ilgili soruya “Muhatabım Trump. Pence ve Pompeo’yu kabul etmeyeceğim” diyen Erdoğan, geri adım attı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan’ın sözlerinde düzeltme yaparak, heyeti kabul edeceklerini açıkladı. ABD Başkan Yardımcısı Sözcüsü de "Pence, Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara’ya gidecek" açıklamasını yaptı.

ABD’den Ankara’ya gönderilen heyetlerle ilgili soruya Erdoğan’ın “Muhatabım Trump” mesajını vermesi ortalığı karıştırdı. Uluslararası medyanın “Erdoğan, Pence ve Pompeo’yu kabul etmeyecek” haberleri üzerine Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Pence, Ankara’ya gidecek. Ardından Altun, yanlış anlaşılmayı giderdi.

ERDOĞAN GERİ ADIM ATTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sky News muhabirinin sorusu üzerine şunları söyledi:

“Ben dimdik ayaktayım. Pence ve Pompeo ile görüşmeyeceğim. Onlar Türk mevkidaşları ile görüşecek. Ben, Trump gelirse ancak onunla görüşürüm!”

Bunun üzerine Sky News kanalı ve diğer önde gelen haber ajansları ile medya organları, Erdoğan’ın Ankara’yı ziyaretlerinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmeyeceğini duyurdu.

Ardından ABD Başkan Yardımcısı Sözcüsü, “Pence, Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara’ya gidecek” açıklamasını yaptı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan düzeltme geldi:

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çarşamba günü Türkiye'ye gideceğini açıklamıştı, Beyaz Saray'da konu ile ilgili konuşan Trump, Türkiye'ye çok güçlü yaptırımlar uygulandığını ve ziyaretin "ateşkes" amaçladığını söylemişti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Pence'in Perşembe günü Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geleceği duyuruldu. Açıklamada, "Başkan Yardımcısı Pence, Başkan Trump'ın bir çözüme ulaşılana dek, cezalandırıcı ekonomik yaptırımlarda kararlı olduğunun bir kez daha altını çizecek" denilmişti.

ABD’den Ankara’ya gönderilen heyetlerle ilgili soruya ise Erdoğan, "Ben dimdik ayaktayım. Pence ve Pompeo ile görüşmeyeceğim. Onlar Türk mevkidaşları ile görüşecek. Ben, Trump gelirse ancak onunla görüşürüm!" şeklinde yanıt vermişti.

Bunun üzerine Sky News kanalı ve diğer önde gelen haber ajansları ile medya organları, Erdoğan’ın Ankara’yı ziyaretlerinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmeyeceğini duyurmuştu.

Ardından ABD Başkan Yardımcısı Sözcüsü, “Pence, Erdoğan’ın görüşmeyi reddetmesine rağmen Ankara’ya gidecek” açıklamasını yapmıştı.