Erdoğan, Tank-Palet Fabrikası ile ilgili soru soran Fox TV muhabirini azarladı!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye hareketi öncesi açıklamalarda bulundu. Erdoğan sigara yasağına ilişkin, "Yazılı kayda girmek...

ABD'ye hareket etmeden önce düzenlenen basın toplantısında konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tank-Palet Fabrikası ile ilgili soru soran Fox TV muhabirini kurumu üzerinden sert sözlerle eleştirerek, "Önce Fox'un yayın politikasını değiştirmesi lazım" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye hareketi öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Sınır boylarında bütün hazırlıkları tamamlandığını söyleyen Erdoğan, "ABD bizim malum stratejik ortağımız. NATO'da beraberiz. Bunun dışında uzun yıllar stratejik ortaklığımızı her halükarda devam ettirdik. Terör örgütlerine ABD'nin verdiği destek ortada. ABD'nin terör örgütlerine desteğini görmeme lüksümüz yok" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Bizimle yalan propagandalarla DEAŞ'a karşı tavrımızın olmadığı söylendi. Biz mücadelemizi açık ve net yaptık. Bölgede DEAŞ yok noktasına geldi. Şimdi ise uydurma örgüt çıkarıldı; SDG. Bu bir aldatmaca. Bunun PYD ve YPG'den bir farkı yok. Buna çadır bir terör örgütü diyebiliriz. Onunla bunu yapıyorlar. PKK ile alakası yok diyorlar. Hepsi iç içe."

'ABD'Lİ ASKERLERİN ÇEKİLMESİ GERÇEKLEŞMEDİ'

"Trump ile 10 gün önce telefonla görüşmüştük şimdi yüz yüze görüşeceğiz" diyen Erdoğan, "Sayın Trump Fırat'ın doğusundan ABD'li askerlerin çekilmesine yönelik açıklama yapmıştı. Ama bu gerçekleşmedi. Biz özellikle Suriye'nin kuzeyinde ki 422 km batıdan doğuya derinliğine ise Trump'ın ifadesiyle 20 mil. Bu civarda bir derinlik söz konusu. 20-30 kilometre derinlikte bölge terörden arındırılmalı. Buradaki terör örgütlerinden bölgeyi arındırarak gerçek sahiplerine teslim etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

FOX TV VE KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

FOX TV muhabirinin Tank-Palet Fabrikasının devredilmesi ile ilgili soruyan sert yanıt veren Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Erdoğan şunları söyledi:

FOX TV'yi yalan medya olmaktan çıkarın. Bir defa dürüst olun. Kılıçdaroğlu hayatını yalan üzerine düzenlemiş olan bir siyasidir. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı buranın satın alma veya satma böyle bir şey olmadığını söylüyor. Hukukta bir kaide var önce bunu öğreneceksiniz. Müddei iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Kılıçdaroğlu önce Arifiye satılmış mıdır satılmamış mıdır bunu ortaya çıkarması lazım. Burası kiraya verilmiştir. Biz bir işi yaptığımızda ülkemiz bundan ne kazanır buna bakarak yaparız. Ne işçi ne de memur çıkarılmıştır. Fakat Bay Kemal hayatını bu tarz yalanlar üstüne kurduğu için bana ne getirir diye düşünüyor. Bu zat belediyelerden kimse çıkarılmayacak çıkarılırsa bunlar bana gelsin demedi mi? Bütün belediyelerde işçiler kapıya konuyor. Ne oldu? Bunlarla ilgili FOX bir haber yapıyor mu? FOX, işçi emekçi arkadaşlarımızın yanında duruyor mu? Önce yayın politikasını bir kez FOX'un değiştirmesi lazım. Partimin sözcüsü Kılıçdaroğlu'na gereken cevabı verdi. Ama hiç aynı yerde tökezleyip duruyor.

'PATRIOT MASADAN KALKMIŞ DEĞİL'

Patriot alımı ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Masadan kalkmış bir konu değil. Sayın Trump bu hala gündeminizde mi diye söylediğinde biz S-400'leri nasıl aldıysak Partiot noktasında da şartlar itibariyle ortak üretim ve kredi gibi şartlar oluyorsa biz sizden de bunları alabiliriz dedik. Bu da onların gündeminde. Bunları halledersek F-35'leri bir kenara koymamız mümkün değil. F-35'lerde biz müşteri değil üreticiyiz. Bir kısım parçaları bizde üretiliyor. Bunları yapan ülkeye bu uygulama adil değildir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, BMGK'de Rusya ve Çin'in İdlib tarasını vetosuyla ilgili, "Böyle bir ret bizim aramızdaki görüşmelerde söz konusu değil. Ankara zirvesinde Putin ve Ruhani ile üçlü açıklama yaptık. Ortak açıklama tamamen ateşkese dayalıydı. Çin'in buna karşı açıklama yapacağını düşünüyorum. ABD ve koalisyonun da buna aykırı beyanda bulunacağını düşünmüyorum" dedi.

SİGARA YASAĞI

Sigara yasağına ilişkin açıklamalarda da bulunan Erdoğan, "Bu işin üzerine çok daha sıkı bir şekilde gideceğiz. Para cezası vesaire ne gerekiyorsa bunların hepsi olacak... Yazılı kayda girmek suretiyle şoför de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz." ifadelerini kullandı.

Politika