Erdoğan: Van'a üniversiteyi kim getirdi, biz!

Erdoğan: Van'a üniversiteyi kim getirdi, biz!

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van'da toplu açılış töreninde konuştu.

Erdoğan Van'da bulunan ve 20 Temmuz 1982 tarihinde 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan Yüzüncü Yıl Üniversite'sini AKP'nin kurduğunu söyledi. Erdoğan, "Van'a üniversiteyi kim getirdi, biz. Van'a araştırma hastanesini kim getirdi. Biz getirdik." dedi.

Van'da Erdoğan'ın katılımıyla toplu açılış töreni düzenlendi. Beşyol Meydanı'nda düzenlenen açılışta Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Bugün 1.5 yılı aşkın aranın ardından Van'da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin Doğusu'nun yükselen yıldızı Van'a her gelişimizde bizi bağırlarına basan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

Havalimanından buraya kadar on binlerin bizi bağırlarına bastığını görmek bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Van bu gidişiyle o birilerini yolda bırakacaktır. Ben şu anda hanım kardeşlerimin coşkusunu görüyorum ve size de inanıyorum. Deprem yaralarının sarılamasından terörle mücadeleye, Van'ın her mücadelesinde yanında olduk. Demokrasi ve kalkınma adımlarının atılmasında hep Van'la omuz omuza verdik.

Yıllarca Vanlı'ların tertemiz duygularını istismar edenlerin bu şehre hep zarar verdiğini en iyi sizler biliyorsunuz. Van'ın suyunu kestiler. Kim bu sorunu çözmeliydi. Van Büyükşehir Belediyesi. Erdoğan Van'ın su sorununu çözdü mü? Benim burada Kürt kardeşlerimi susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok diyordum ve bu sorunu çözdük. Hükümete geldiğimizden beri Van'ı kalkındırmak için çalıştık çabaladık.

Nice hükümetler geldi geçti, hangisi Van'ı bu şekilde geliştirdi, hiçbiri. Şu canım şehrin 30 yıl önceki haliyle şimdiki halini bir karşılaştırsınlar.

Kardeşlerim ulaştırma yatırımları kalkınmanın en önemli noktası. Bölünmüş yol uzunluğunu 577 KM'ye çıkardık. Bunu biz yaptık. Van Çevre Yolu'nun temelini de bugün atıyoruz. 41 KM'lik Van Çevre Yolu'nu inşaa edip hizmete açacağız. Çaldıran yolunu, Van Özalp-Kapıköy yolunu Van Çatak yolundaki çığ tünelini seneye tamamlıyoruz. Van Kapıköy arasındaki demir yolunu yenileyerek modernize ettik. Göl kenarına kurduğunuz gemi inşaa tesisinde yaptığımız 2 feribotu hizmete aldık.

Van'a 4 baraj ve 5 gölet yaptık. Son 20 yılda inşa ettiğimiz projelerle 320 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Şu anda on binler bu meydanda. Bu coşkunuz eksik olmasın. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleriyle 188 bin dekar araziyi daha tarıma kazandıracağız.

Son 20 yılda Vanlı çifçilerimize toplam 2 milyar destek verdik. Van ülkemizin önde gelen sanayi tesislerinden biri olma yolunda ilerliyor. Van'da iş verenlerimize 1.3 milyar lira destek sağladık. Çeşitli yerlere doğalgaz arzını sağlıyoruz. Bugün de Van'a son yıllarda kazandırdığımız yüzlerce eseri resmen hizmete açıyoruz. Elimiz boş gelmedik. Van bunlara layık. Anaokulundan liseye kadar, spor salonları, üniversitemize ait pekçok proje var. Van'a üniversiteyi kim getirdi, biz. Van'a araştırma hastanesini kim getirdi. Biz getirdik.

Bütün bu yatırımlar arasında Çaldıran Devlet Hastanesi var, terörle mücadeleyi kolaylaştıracak güvenlik yolları var, trafo merkezi var. İçme suyu sorununu çözecek projeler var. Bu yatırımlar arasında özel sektörümüzün fabrikaları da var.

Bu yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. İnşallah 2023'ten sonra da eser ve hizmet siyasetimizle sizlerle olmayı sürdüreceğiz. Birileri bölücülük naraları atarken biz kardeşlik türküleri söyledik. Anne babaların gözyaşlarını kendi sapkın ideolojilerinin mezesi haline getirdi."

Editörün notu: Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulmuştur.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika