Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk’ etmişti! Davayı kaybetti!

Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk’ etmişti! Davayı kaybetti!

Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk’ etmişti! Davayı kaybe... İş insanı Ethem Sancak, “Erdoğan’a anam, babam, çocuklarım feda olsun” demesine rağmen Sözcü gazetesinin bu beyana ‘eşim’ kelimesini ekleyerek h

İş insanı Ethem Sancak, “Erdoğan’a anam, babam, çocuklarım feda olsun” demesine rağmen Sözcü gazetesinin bu beyana ‘eşim’ kelimesini ekleyerek haber yapmasına karşı açtığı davayı kaybetti.

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, Sancak’ın“Erdoğan’a anam, babam, eşim, çocuklarım feda olsun”dediğine ilişkin haber nedeniyle istinaf mahkemesinin verdiği tazminat kararını bozdu.

Dairenin kararında ‘Sancak’ın televizyon programında söylediği sözlere kısmen ekleme olmuş ise de bunun kişilik haklarına saldırı oluşturacak bir ifade olmadığı’ belirtildi.

Yerel mahkeme ve istinaf, gazetenin Sancak’ın söylememesine rağmen beyanına ‘eşim’ kelimesini eklemesinin toplumda kabul görmeyeceği ve rencide edici nitelikte olduğuna karar vermişti.

SANCAK: EŞİM FEDA OLSUN DEMEDİM

18 Kasım 2015’te açılan davada, Sözcü’nün 16 Mayıs 2015 tarihli nüshası ve internet sitesinde ‘Ethem Sancak’tan Erdoğan’a ilan-ı aşk’ başlığıyla yayınlanan haberde, Sancak’ın Erdoğan hakkında “Ona anam, babam, eşim, çocuklarım feda olsun” dediğinin yazıldığı belirtildi. ;

Dilekçede habere Sancak’ın kullanmadığı ‘eşim’ kelimesinin eklenerek söylenmiş gibi gösterildiği ve kişilik haklarına zarar verdiği savunuldu. Bu nedenle tazminat ve kınama kararı verilip bu kararın ilan edilmesi istendi.

'RENCİDE EDİCİ'

Kemal Göktaş’ın diken.com.tr’de yer alan haberine göre; yerel mahkeme, Sancak tarafından kullanılan “Anam, babam, ben ve çocuklarım sana kurban olsun” şeklindeki ifadelerin haber metninde maksadını aşan ve değiştiren biçime sokacak nitelikte kullanıldığına karar verdi. Sancak’ın sözlerinin ‘eşim’ kelimesi eklenip değiştirilmek suretiyle yayınlanmış olmasının, toplum tarafından kabul görmeyip kişiyi rencide edeceği ifade edildi. Bu durumun ‘basın ve haber yapma hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği, davacının kişisel haklarına saldırı niteliğinde olduğu’ belirtildi.

Mahkeme, bu gerekçeyle Sözcü gazetesinin sorumlularının ve şirketin, ayrı ayrı kınanmasına ve bu kararın yayınlanmasına karar verdi.

Kararın istinaf incelemesini yapan Bölge Adliye Mahkemesi, davanın sorumlu yazı işleri müdürü bakımından reddine, Sözcü gazetesini yayınlayan Estetik Yayıncılık A.Ş. yönünden ise tazminat ödeme talebinin kısmen kabulüne karar verdi.

'KİŞİLİK HAKLARINI İHLAL ETMEZ'

Yargıtay’a taşınması üzerine karar tamamen bozuldu. 4’üncü Hukuk Dairesi’nin kararında Anayasa ve Basın Yasası’ndaki basın özgürlüğüne ilişkin düzenlemelere yer verilerek ‘basının ayrı bir konumu olduğu ve basın dışı bir olaydaki davranış biçiminin hukuka aykırılık oluşturduğunun kabul edildiği durumlarda dahi, basın yoluyla yapılan bir yayının kamu yararı nedeniyle hukuka aykırılık oluşturmayabileceği’ anlatıldı.

Kararda şöyle dendi:

“Davaya konu yayın bir bütün olarak değerlendirildiğinde; davacı Ethem Sancak tarafından televizyon programında sarf edilen söz ve ifadelere, yazılı yayında kısmen ekleme olmuş ise de, yayının güncel olduğu, özle biçim arasındaki dengeyi bozacak mahiyette bulunmadığı, davacı tarafından kalıplaşmış, övgü mahiyetinde olan ifadelerin kullanıldığı, davacının kişilik haklarına saldırı oluşturacak bir ifade bulunmadığı ve yayının bir bütün halinde davacının övgü halindeki beyanlarını içerdiği anlaşıldığından bölge adliye mahkemesince verilen kararın bozulması gerekmiştir.”

"Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk’ etmişti! Davayı kaybetti!" haberi, 14 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk’ etmişti! Davayı kaybetti! haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Erdoğan’a ‘ilan-ı aşk’ etmişti! Davayı kaybetti! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 21 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:24 Evde Kolay Pişmaniye Yapımı: Geleneksel Lezzeti Kendiniz Hazırlayın!
 2. 15:12 Rusya'dan Filistin açıklaması geldi : "İsrail ile ABD, Filistin devletinin kurulmasını engelliyor"
 3. 15:07 İsmail Kartal'ın deplasmanda önüne geçilmedi!
 4. 14:52 Galatasaray, Milli Yıldızı Kadrosuna Katmak İçin Harekete Geçti! Aslan'dan Dev Transfer Hamlesi!
 5. 14:51 Beşiktaş'a İspanya'dan Bomba Transfer: 3 Milyon Euro'ya Yıldız Futbolcu!
 6. 14:12 Özhaseki: Mafyalara izin vermeyeceğiz, sahil şeritlerinde işgal edilen alanları yıkacağız
 7. 13:49 Galatasaray'ın Transfer Bombası: Real Madrid'den 25 Milyon Euro'ya Süper Yıldız!
 8. 13:49 Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlıklı ve Lezzetli Bir Yaşam Rehberi
 9. 13:49 Londra-Singapur Uçağında Korku Anları: Türbülans Nedeniyle 1 Ölü, 30'dan Fazla Yaralı!
 10. 13:49 Cannes'da Türk Güzeli! Pınar Deniz İddialı Elbisesiyle Göz Kamaştırdı
 11. 13:37 Trabzonspor'da Bomba Ayrılık! Uğurcan Çakır'ın Yeni Durağı Belli Oldu: Kimse Beklemiyordu!
 12. 13:36 Damağınıza Kaya Tuzu Koyup Bekleyin: İnanılmaz Faydaları Japon Doktorlar ve Canan Karatay'dan!
 13. 13:36 Aşk Hayatınızda Sadakat mı Arıyorsunuz? Bu 3 Burç Tam Size Göre!
 14. 13:36 Yapı Kredi Bankası Satılıyor mu? Koç Holding'ten Açıklama Geldi!
 15. 13:11 Gol Kralı Beşiktaş'a mı Geliyor? 15 Milyon Euro'luk Transfer Yolda!
 16. 13:11 Gençlere Muhteşem Fırsat: 36 Bin Ücretsiz Bilet Hediyesi!
 17. 13:11 Cüneyd'in Kızıl Goncalar'da Aldığı Ücret Ortaya Çıktı! Düşük Ücret İddiaları Şok Etti!
 18. 12:53 Bakanlık Açıkladı: Evlilik Kredisinde Kritik Gün! Bugün Başlıyor!
 19. 12:52 Türkiye'nin 22 yıllık ve TOGG parçaları üreten dev otomotiv devi iflas ediyor!
 20. 12:51 Bankacılık Sektöründe Deprem! Yapı Kredi Hisseleri Rekor Kırdı
Politika Haberleri