Erdoğan'a suikastten yargılanan general: Suçumu kabul ediyorum, FETÖ'cü değilim

Erdoğan'a suikastten yargılanan general: Suçumu kabul ediyorum, FETÖ'cü değilim

Erdoğan'a suikastten yargılanan general: Suç... Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada sanık avukatlarının, "Salon çevresinde güvenlik zafiyeti var. Bilinçli olarak sanıklar halkın içinden geçiriliyor" demeleri üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Art niyetli...

Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada sanık avukatlarının, "Salon çevresinde güvenlik zafiyeti var. Bilinçli olarak sanıklar halkın içinden geçiriliyor" demeleri üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Art niyetli bir şey olduğunu düşünmüyorum. Güvenlik konusunda gerekli yerlere yazı yazacağız" dedi. Sanık avukatları, halkın önünde hakaret ve küfürlere maruz kaldıkları ve güvenliklerinin tehlikeye sokulduğu gerekçesiyle dilekçe sundu.

Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre; duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarından Halit Çokal söz aldı, müdahillik talebini iletti. Çokal şunları kaydetti: “Burada aynı zamanda tarihe tanıklık yapıyoruz. Günlerdir sabırla sanıkların savunmalarını dinliyoruz. Neden katılmak istediğimizi açıklamayla arz etmek istiyoruz. Eli kanlı bir ihanet şebekesi olan FETÖ bugün ortaya çıkmış bir örgüt değildir. 50 yıla dayanan bir örgüttür. Gizli sinsi ve sistematik şekilde devlete sızmayı amaçlamıştır. Yüce İslam dinini saptırmış kendi hain emelleri için motivasyon kanalı yapmıştır. 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün anayasal düzene karşı bir cinnet halidir.

AMAÇLARI FETÖ'YÜ KOLLAMAK

Zaman zaman aklımızla izanımızla alay eden savunmaları sabırla dinlemeye çalıştık. Sanık savunmalarının giriş, gelişme ve sonuç olarak tek kalemden çıkmış olması ve hiçbir tutarlılığı olmadığı ortadadır. Hedef hakikati karartma; diğer sanık arkadaşlarını kollama ve FETÖ terör örgütünü korumaya yöneliktir. Darbe Ceza kanunumuzda ağır bir suç olarak düzenlenmiştir. Suç teşkil edilen emirin hiçbir şekilde yerine getiremeyeceği anayasada belirtilmiştir. Emri yerine getiren de emri veren de sorumludur. Konusu suç olan emri yerine getiren de sorumludur.

SÖYLEDİKLERİ İNANDIRICILIKTAN UZAK

Sonuç olarak sanıkların bu yöndeki savunmalarının hukuki dayanağı olmadığı açıktır. Kaldı ki darbe girişiminin emir komuta zinciri olarak yapılmadığı da ortaya çıkmıştır. Bir komuta zinciri vardır ama bu FETÖ Terör Örgütü’nün TSK’daki yapılamasının emir komuta zinciri ile olmuştur. Sanıkların Çiğli’de darbeyi öğrendikleri ve iştirak ettiklerinden kuşku yoktur. Cumhurbaşkanına suikastla ilgili sanıklar Marmaris’e terör liderine yönelik operasyon için emir aldıklarını söyleyip kendilerini aklamaya çalışmış olsalar da bu inandırıcılıktan uzaktır.

SUİKAST AMACIYLA HAREKET ETTİKLERİ AÇIK

Cumhurbaşkanı’na suikast amacıyla hareket ettikleri açıkça ortadadır. Gökhan Şahin Sönmezateş’in Çiğli’de sanıklara sıkıyönetim ilan edildiğini söyleyerek güven aşıladığı ortadadır. Suikast yapamaya habersiz gittiklerini kabul etmek hayatın olağan akışıyla bağdaşmaz. Savunmalarındaki ifadeleri; ait oldukları örgütün jargonuna göre sayın Cumhurbaşkanını kast ettikleri ve terörist olarak onu adlettiklerini ortaya koymaktadır. TSK’nın en seçkin özel timleri olan SAT ve MAK ve Özel Kuvvetler daha önceden hiçbir örneği olmayacak şekilde müşterek operasyon timi oluşturulduğu, hedefin sayın Cumhurbaşkanı olduğu, kuşanmış oldukları teçhizat dikkate alındığında kendisini ölü ya da yaralı olarak almanın amaçlandığı, hakaret ve tehditlerden büyük husumet besleyerek FETÖ mensubu oldukları ortadadır.

Kullandıkları sözler ve yaptıkları eylem dikkate alındığında Sayın Cumhurbaşkanı’na suikast için gittikleri açıkça ortadadır.''

Çokal açıklamasında; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece şahsı adına değil devletin başı ve Türk milletini temsilen katılmak istediğini kaydetti.

SAVCI MÜTALAASINI SUNDU: TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA

Daha sonra Mahkeme Başkanı savcıdan mütalaasını sordu. Duruşma savcısı mütalaasında; “Halen haklarında yakalama kararı olan Burkay Karatepe ve Özcan Karacan hakkında kırmızı bülten çıkarılması Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için gerekli yazışmaların yapılmasına karar verilmesine, tüm sanıklara bilgi ve belgelerin verilmesine bu konuda infaz kurumu ve ilgili savcılıkla gerekli yazışmaları yapılamasına, olayla ilgili olarak soruşturma aşamasında yapılan çalışmalar nedeniyle tüm kamera kayıtları konduğundan bu konudaki taleplerin reddine, tüm sanıklarla ilgili HTS kayıtlarının tamamı dosyaya konduğundan buna ilişkin tedbirlerin reddine, sanıkların mal varlıklarıyla ilgili tedbir kararlarının kaldırılmasına ilişkin taleplerin reddine, henüz tamamlanmamış dijital materyaller üzerindeki inceleme sonuçlarının beklenilmesine, BYLock kullanıcısı olduğu tespit edilen sanıklarla ilgili mesaj içeriklerinin incelenmesinin istenmesine, iddianamede isimleri geçen ve sanıkların da savunmalarında kendilerinden bahsettikleri Mustafa Turhan Ecevit, Yavuz Özfidan, Ahmet Çiçek ve Fethi Şahbaz’ın tanık olarak dinlenmesine karar verilmesine, tüm müştekilerin katılma taleplerinin kabulüne karar verilmesine, duruşmaya getirilirken sanıklarla ilgili güvenlik önlemlerinin artırılmasına, ayrıca halen tutuklu olan sanıkların üzerlerine atılı suçların nitelikleri ve bu suçların katalog suçlardan olmaları ve somut delillerin mevcut olduğu ve cezaların nitelikleri ve miktarı göze alındığında kaçma şüphesi oluştuğundan tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini" talep etti.

"TUTUKLAMA TALEBİNE KARŞI ÇIKMIYORUM"

Savcı mütalaasının ardından mahkeme başkanı sanıklardan taleplerini almaya başladı. Gökhan Şahin Sönmezateş suçunu kabul ettiğini beyan ederek tahliye talep etmediğini söyledi. Sönmezateş, “Suçumu kabul ediyorum ama FETÖ’cü değilim. Takiye yapmıyorum. 90 bin yılın üzerinde hapisle yargılanırken bana tahliye verilse terörist ve FETÖ’cü kisvesiyle çıkmam. Devletin elinde fazlasıyla bilgi var. Adalet önünde hepsiyle yüzleşeceğim. Maddi deliller üzerinde her şeye eyvallah. Mahkemeye getirilirken kendim için vicdanen korkmuyorum. Bizi getiren jandarma bizden daha risk altında bunun bir sonraki aşamasını görebiliyorum. Bizi meczup biri vurmaya kalkacak şu an o safhaya gelmiş durumdayız bir tane askere zarar gelmesini istemem. Bu zihniyete karşı hiçbir korkum yok. Cumhurbaşkanı’na bizden önce bir suikast girişimi oldu mu? Radar görüntüleriyle oynayan bunun bedelini öder. Yunanistan ve Bulgaristan ve Avrupa kayıtlarına bakalım. Hep birlikte içimiz rahatlasın. Tutuklama talebime karşı çıkmıyorum. Sabırla delillerin toplanmasını bekliyorum. Ayrıca Bahattin Akgül ile Ali Yazıcı ile o meçhul seyahati yapan ve adının Emin Yarbay, Mr Emin her kimse bu kişinin dinlenmesini talep ediyorum'' dedi. Sönmeztaeş’ten sonra bazı sanıklar da tahliye talep etmediklerini kaydetti.

MAHKEME BAŞKANI: EL İNSAF

Sanıklardan Haldun Gülmez mahkeme başkanını tarafsız davranmamakla itham edince mahkeme başkanı Emirşah Baştoğ hukuk devleti olmasaydı zaten burada bu şekilde yargılanamayacaklarını hatırlatarak 3 haftadır savunmaları için süre kısıtlaması yapmadığını kaydetti ve “El insaf'' dedi.

"Erdoğan'a suikastten yargılanan general: Suçumu kabul ediyorum, FETÖ'cü değilim" haberi, 09 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 09 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan Erdoğan'a suikastten yargılanan general: Suçumu kabul ediyorum, FETÖ'cü değilim haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Erdoğan'a suikastten yargılanan general: Suçumu kabul ediyorum, FETÖ'cü değilim 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 22 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 16:41 Ukrayna'dan Rusya'nın Petrol Rafinerisine İHA Saldırısı
 2. 16:26 Davis Boğazı'nda 400 Kilometrelik Mikro Kıta Keşfi
 3. 16:22 Kremlin'den Biden'ın Çekilme Kararına Tepki: "Şaşırmadık"
 4. 16:13 İbrahim Tatlıses'ten Yıldız Tilbe'ye Program Teklifi! Yeni Şovlara Hazır Olun!
 5. 16:12 Donald Trump ve Kızı Ivanka'nın Kamala Harris'e Yaptığı Bağışlar Gündemde
 6. 16:08 Emeklilik hayalleri sarsıldı: SGK, Yargıtay kararını göz ardı ediyor
 7. 15:54 Biden çekildi, piyasa karıştı! Altın, dolar, kripto paralarda deprem
 8. 15:53 Fransa Dışişleri Bakanı: İsrailli Sporcular Olimpiyatlar’da Güvenli Olacak
 9. 15:49 Altın borcu olanlara saç baş yolduracak haber: Elinizi çabuk tutun, rekor geliyor
 10. 15:49 Bakanlık yeni düzenlemeyi açıklıyor: İkinci el otomobil satışında değişiklikler
 11. 15:49 İş Bankası resmi olarak duyurdu! 9 günü kaldı
 12. 15:49 Serdar Dursun'un Yeni Durağı Konyaspor mu Olacak?
 13. 15:45 Kripto paralar yeni haftaya yükselişle başladı
 14. 15:45 Bankalar sıfır faizli kredi kampanyalarını güncelledi! Yeni aylık ödeme miktarı açıklandı
 15. 15:40 Bruce Springsteen, Forbes'un Milyarderler Listesine Girdi
 16. 15:26 Borussia Dortmund, Nuri Şahin'le İkinci Hazırlık Maçında 4-0 Mağlup Oldu
 17. 15:21 Bodrum Açıklarında 85 Düzensiz Göçmen Yakalandı, 3 Kaçakçı Gözaltında
 18. 15:17 Trump’tan Kim Jong-Un’a Beyzbol Maçı Teklifi: “Rahatla ve Yankees’i İzle”
 19. 15:10 AB'den Rusya'ya yönelik karar: Yaptırımların süresi uzatıldı
 20. 15:10 Avrupa'nın en büyük bankası Türkiye'den ayrılıyor! Binlerce müşterisi bulunuyordu
Gündem Haberleri