Erdoğan'ın BM'de yaptığı konuşma Hindistan'dan tepki gördü

Erdoğan'ın BM'de yaptığı konuşma Hindistan'dan tepki gördü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hindistan-Pakistan-Çin arasındaki Cammu-Keşmir gerilimiyle ilgili sözleri Hindistan’ın tepkisini çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'de yaptığı konuşmasında Keşmir sorununu gündeme getirmesi Hindistan'ın tepkisini çekti. Hindistan'ın Daimi BM Temsilcisi TS Tirumurti, "Bu açıklamalar tamamen kabul edilemez" dedi.

23 Eylül 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler’de dün dünya liderleri düzenlenen oturumda arka arkaya açıklamalarda bulundu. Uluslararası kamuoyunda gündem olan konuşmacılar arasında en dikkat çekici olanlarından biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ınki oldu.  Konuşmasında birçok konuya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hindistan-Pakistan-Çin arasındaki Cammu-Keşmir gerilimiyle ilgili sözleri Hindistan’ın tepkisini çekti. Erdoğan’ın, “Güney Asya'nın istikrar ve barışı için de kilit önem taşıyan Keşmir sorunu halen çözüm bekliyor. Cammu-Keşmir'in özel statüsünün ilgasının ardından atılan adımlar sorunu daha da karmaşıklaştırdı. Bu meselenin, diyalog yoluyla, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde ve özellikle Keşmir halkının beklentileri doğrultusunda çözülmesinden yanayız” sözlerine Hindistan’ın Daimi BM Temsilcisi TS Tirumurti’den tepki geldi.

“KABUL EDİLEMEZ”

1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda olan Hindistan’ın üst düzey diplomatı kişisel Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden rahatsızlık duyduğunu söyleyerek, “Bu açıklamalar kesinlikle kabul edilemez. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Cemmu Keşmir konusunda yaptığı açıklamaları izledik. Onlar Hindistan’ın iç işlerine karışıyorlar ve bu durum tamamen kabul edilemez. Türkiye diğer ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermeli ve kendi siyasetleriyle ilgilenmeliler” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına Pakistan’dan ise olumlu tepki geldi… Pakistan’ın Başbakanı Imran Han, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BMGK’da tekrar Keşmir halkının haklarını destekleyerek sesini çıkarmasından dolayı çok minnettarız. Türkiye’nin desteği Keşmirlilerin mücadeledeki gücünün kaynağı” ifadesini kullandı.

KEŞMİR SORUNU NEDİR?

Güney Asya bölgesinde Hindistan, Pakistan ve Çin arasında yer alan Keşmir, 1947 yılından beri anlaşmazlığın ortasında kalmış durumda. İngiltere’nin 1947’de Hindistan çekilmesinin ardından prenslik olan Keşmir yönetimi Hindistan’la birleşmek isterken, bölge halkı Pakistan’a katılmak için çağrıda bulununca gerilim çıktı. Pakistanve Hindistan’ın da ordularıyla duruma müdahale etmesiyle birlikte taraflar ilk olarak 1947’de savaştı. Daha sonra taraflar 1965 ve 1999’da da karşı karşıya geldi.

Politika