“Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası

“Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası

Dokunulmazlıkların kaldırıldığı dönemde gözaltına alınan HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ifade işlemleri sırasında kullandığı sözlerine ceza geldi.

4 Kasım 2016’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Önder, ifadesinde “Erdoğan’ın geçmişi şaibelerle dolu” sözlerini kullandı. Önder’in ifadesini alan savcı tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” başlatılan soruşturmada açılan dava Diyarbakır 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘ŞEREF VE SAYGINLIĞI RENCİDE EDİYOR’

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Önder’in zorla getirilme kararı sonrası gözaltına alındığını ve verdiği ifadede “Ancak geçmişi şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye bunu kabul etmem mümkün değildir” sözleriyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu işlediğini ve hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Savcı Önder’in suç işlediğini şu ifadelerle savundu:

İddia makamı, “Sanığın Cumhuriyet Başsavcılığımızca başka bir soruşturma sırasında alınan ifadesinde ‘(…) şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye…’ şeklindeki beyanında ‘şaibe’ kelimesini kullandığı, şaibe kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığı ‘kirli, lekeli’ olduğu bu şekilde Cumhurbaşkanının siyasi hayatını kastederek şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde tahkir ettiği, bu şekilde üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından, sanığın eylemine uyan TCK’nın 299/1-3, 53 maddeleri gereğince cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur”

‘SUÇ TARİHİNDE MİLLETVEKİLİYDİ’

Önder’in avukatı Serdar Çelebi, müvekkilinin gözaltına alındığı dönemde milletvekili olduğunu, bunun yasal olmadığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin verdiği ihlal kararını hatırlattı. Çelebi, “Siyasi bir rakibine karşı söylemde bulunmasını hakaret olarak algılanmasını kabul etmiyoruz. Müvekkilimin suç tarihinde milletvekili olduğu göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz” dedi.

‘SİYASİ HAYATA DAİR YORUM YAPTI’

Önder’in yorumunun siyasi hayata dair yorum olduğunu savunan Çelebi, “Dosyada mevcut sözleri müvekkil Cumhurbaşkanının geçmiş siyasi hayatına dair yorum yapmıştır. Müvekkil Cumhurbaşkanının hali hazırdaki makamına değil, geçmişteki siyasi hayatıyla ilgili bir yorumda bulunmuştur. Cumhurbaşkanının geçmişteki tüm hayatıyla ilgili yapılan hareketleri Cumhurbaşkanına hakaret suçuyla değerlendirilmesi kabul edilemezdir” diye konuştu.

Çelebi, müvekkilinin beraatını isterken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise Önder’in hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

10 AY HAPİS CEZASI 

Mahkeme, Önder’in eyleminin Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu hükmüne vararak Önder’e 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme takdiri indirim hakkını kullanarak Önder’in cezasını 10 aya düşürdü. Mahkeme, verilen cezanın hükmünün açıklanmasını ise geri bıraktı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı