“Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası

“Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası

“Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı ... Dokunulmazlıkların kaldırıldığı dönemde gözaltına alınan HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ifade işlemleri sırasında kullandığı sözlerine ceza geldi.

4 Kasım 2016’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınan Önder, ifadesinde “Erdoğan’ın geçmişi şaibelerle dolu” sözlerini kullandı. Önder’in ifadesini alan savcı tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” başlatılan soruşturmada açılan dava Diyarbakır 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘ŞEREF VE SAYGINLIĞI RENCİDE EDİYOR’

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Önder’in zorla getirilme kararı sonrası gözaltına alındığını ve verdiği ifadede “Ancak geçmişi şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye bunu kabul etmem mümkün değildir” sözleriyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçu işlediğini ve hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Savcı Önder’in suç işlediğini şu ifadelerle savundu:

İddia makamı, “Sanığın Cumhuriyet Başsavcılığımızca başka bir soruşturma sırasında alınan ifadesinde ‘(…) şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye…’ şeklindeki beyanında ‘şaibe’ kelimesini kullandığı, şaibe kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığı ‘kirli, lekeli’ olduğu bu şekilde Cumhurbaşkanının siyasi hayatını kastederek şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde tahkir ettiği, bu şekilde üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından, sanığın eylemine uyan TCK’nın 299/1-3, 53 maddeleri gereğince cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur”

‘SUÇ TARİHİNDE MİLLETVEKİLİYDİ’

Önder’in avukatı Serdar Çelebi, müvekkilinin gözaltına alındığı dönemde milletvekili olduğunu, bunun yasal olmadığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin verdiği ihlal kararını hatırlattı. Çelebi, “Siyasi bir rakibine karşı söylemde bulunmasını hakaret olarak algılanmasını kabul etmiyoruz. Müvekkilimin suç tarihinde milletvekili olduğu göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz” dedi.

‘SİYASİ HAYATA DAİR YORUM YAPTI’

Önder’in yorumunun siyasi hayata dair yorum olduğunu savunan Çelebi, “Dosyada mevcut sözleri müvekkil Cumhurbaşkanının geçmiş siyasi hayatına dair yorum yapmıştır. Müvekkil Cumhurbaşkanının hali hazırdaki makamına değil, geçmişteki siyasi hayatıyla ilgili bir yorumda bulunmuştur. Cumhurbaşkanının geçmişteki tüm hayatıyla ilgili yapılan hareketleri Cumhurbaşkanına hakaret suçuyla değerlendirilmesi kabul edilemezdir” diye konuştu.

Çelebi, müvekkilinin beraatını isterken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise Önder’in hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

10 AY HAPİS CEZASI 

Mahkeme, Önder’in eyleminin Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu hükmüne vararak Önder’e 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme takdiri indirim hakkını kullanarak Önder’in cezasını 10 aya düşürdü. Mahkeme, verilen cezanın hükmünün açıklanmasını ise geri bıraktı.

"“Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası" haberi, 21 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 21 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Yargı kategorisi altında bulunan “Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. “Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” demişti: Sırrı Süreyya Önder’e hapis cezası 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yargı konusunda 21 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 02:11 Artan çatışmalar halkı bezdirdi! Yüzlerce Myanmarlı Tayland'a kaçmaya başladı
 2. 02:10 Türkiye'nin en büyük markalarından Arçelik'in ismi değişiyor! Yeni adı ne olacak?
 3. 02:07 Efsane tadıyla tanınan bir lezzet! Adını duyan olsa da yesek diyor!
 4. 02:07 DMM'den açıklama: İran'ın attığı füzeler Kürecik'teki radar üssü sayesinde mi durduruldular?
 5. 02:07 Renault Nisan tutarları belli oldu! Austral, Clio, Megane, Taliant, Captur, Koleos
 6. 02:06 SPK'dan 7 kişiye geçici işlem yasağı uyguladı
 7. 02:05 NATO'nun müteahhidi iflasın eşiğinde: Sektördekiler şoka girdi!
 8. 02:03 SGK üstüne basa basa uyardı: Borcu olanlar dikkat!
 9. 01:46 İnme geçiren Kadir İnanır'da kalıcı hasar riski! Doktoru tüm soruları yanıtladı
 10. 01:44 Titanik'teki meşhur kapı öyle bir fiyata satıldı ki duyanlar şaştı kaldı!
 11. 01:43 'Depremzedeyim' dedi, sazan sarmalı yöntemiyle dolandırdı!
 12. 01:41 Geleceğin uygun fiyatlı SUV'u: Fang Cheng'in fiyatı açıklandı!
 13. 01:39 Tedbirleri şimdiden alın: Türkiye'ye Afrika üzerinden, salı gece giriş yapacak
 14. 01:35 O ülkeden artan fiyatlara BİM çözümü! Ülkelerine davet ettiler
 15. 01:32 Doğal gaza bağımlılığı bitirecek proje! Hidrojen yakıtlı kombilere geçiş
 16. 01:29 Elektrikli aracı olanların şarj sorununu çözecek proje! Sokak lambaları artık sarj istasyonları
 17. 01:26 Renault’ta Nisan fiyatları belli oldu! Artık bu rakamlar geçerli
 18. 01:19 'İran'ın İsrail'e attığı füzeler Kürecik sayesinde durdu' iddiasına yalanlama geldi
 19. 01:17 İşsizlere müjde! Göç İdaresi Başkanlığına 382 devamlı işçi alınacak
 20. 01:14 Uzmanlar herkesi uyardı: "Bir sonraki pandemi grip virüsünden kaynaklanacak"
Yargı Haberleri