Erdoğan'ın referandum kampanyası Göbels'in eseri çıktı!

Erdoğan'ın referandum kampanyası Göbels'in eseri çıktı!

Dünya ve Türk medyası'nın, 'Erdoğan Adolf Hitler’e benzemek istiyor' tartışmaları sık sık gündeme gelirken, AKP'nin bu iddiaları doğrular nitelikteki referandum afişleri gündeme oturdu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın...

Dünya ve Türk medyası'nın, 'Erdoğan Adolf Hitler’e benzemek istiyor' tartışmaları sık sık gündeme gelirken, AKP'nin bu iddiaları doğrular nitelikteki referandum afişleri gündeme oturdu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın afişinin, Nazi Almanyası'nın Hitler'in propaganfa bakanı Joseph Goebbels tarafından hazırlanan propaganda afişine benzerliği dikkat çekti. 

Erdoğan'ın fotoğrafının yer aldığı afişte 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' sloganı yer alıyor. Binlerce insanı katleden Hitler'in propaganda afişinde de 'Tek millet, tek lider, tek evet' ifadeleri yer alıyordu.

Erdoğan ve AKP iktidarı her türlü hukuksuzluk ve tehditle 'hayır'cıların önünü kesmeye çalıştığı referandum süreci Hitler'in 'tek evet' sloganını hatırlatıyor.

Sivil Dayanışma Platformu (SDP) adlı Saray destekçisi platform, referandum için tüm ülkede bilboardları 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' afişleri ile donattı.Aynı sloganı Nazi Partisi de yıllar öne Hitler için kullanmıştı

16837934_10154293686849212_1070429117_n-001.jpg16880537_10154293698714212_1041966378_o-001.png

REİCHSTAG YANGINI -15 TEMMUZ BENZERLİĞİ GÜNDEME GELMİŞTİ

15 Temmuz'un üzerinden 7 ay geçmesine rağmen darbe girişiminin hala aydınlatılamamış olması, girişimin Türkiye'de tek adam rejimini kurmak için zemin hazırlama operasyonu olduğu yönünde iddialar sıklıkla gündeme geliyor. Darbe girişimi bu yönüyle Hitler'in Nazi iktidarını perçinlediği Reichstag yangınına benzetilmişti. 

1933 yılının Şubat ayında Alman Meclisi Reichstag, Hitler'in SA'ları tarafından yakılmasının ardından 23 Mart 1933'te yetki yasasının kabulüyle Alman Meclisi'nin tüm yetkileri dört yıl süre Başbakan Hitler'e devredilmiş  ve Meclis'in çalışmalarına bu süre için ara verilmişti.

1934 yılının Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg ölümünün ardından Hitler'in, Cumhurbaşkanlığı makamını da üstlenmesiyle oluşan "fiili durum", referanduma sunulmuş, yüzde 89,93 "evet" oyu ile Hitler'in Cumhurbaşkanı olmuştu. Böylece Hitler, 46. madde ile bütün memurların atanması ve azledilmesi yetkisini aldı. 47. maddeye göre de Alman silahlı kuvvetlerinin tam yetkili başkomutanı olan Hitler, kısa süre sonra da insanlığın karşılaştığı en büyük felaketin yaratıcısı oldu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de de OHAL ilan edilerek, tüm yasama ve yürütme yetkisi Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı'nda toplandı. Düşük profilli başbakanın göreve gelişiyle yaratılan 'fiili durum' AKP ve MHP tarafından Meclis'te kabul edilen anayasa değişikliği teklifi Nisan ayında referanduma sunularak anayasaya uygun hale getirilmek isteniyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.