Erişim engeli... “AKP FETÖ ilişkilerini ve yolsuzluklarını silmeye hazırlanıyor”

Erişim engeli... “AKP FETÖ ilişkilerini ve yolsuzluklarını silmeye hazırlanıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, sosyal medya düzenlemeleri ile AKP'nin yolsuzluk, FETÖ ile ilişkileri ve yoksullukla ilgili içerikleri engellemek istediğini savundu.

AKP’nin hazırladığı sosyal medya düzenlemesi bu hafta TBMM’ye geliyor. Dün düzenlemeyle ilgili bilgilendirme yapan AKP Grup Başkanı Vekili Özlem Zengin’in “Vatandaş ‘kişilik haklarını ihlal eden bazı internet siteleriyle ilişkilendirilmesinin engellenmesini’ talep edebilecek” açıklaması kafaları karıştırdı. 

ONURSAL ADIGÜZEL: AKP’NİN YOLSUZLUKLARINA ERİŞİM ENGELLENECEK

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; AKP’nin sosyal medya düzenlenmesini ve Zengin’in açıklamalarını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, teklifin ‘ unutulma hakkı’ adı altında “AKP kara geçmişini silmeye çalışıyor” dedi:* AKP’nin getirdiği kanun teklifinin söylendiği gibi Almanya ile aynı olmadığını, bunun Almanya’da yasalaşmadan önce iki yıl tartışıldığını anlattık. İktidarın mevcut uygulamalarına da bakmak gerekiyor. Almanya’da haber sitesi erişim engellemesi görülmedi. 

* Kollektif hafızayı silecek bir durum söz konusu. AKP'nin yoksulluk, FETÖ ile ilişkileri, yolsuzluklarına ilişkin erişim engellenecek. Getirilen yasa teklifinde ifade özgürlüğüne, toplumun haber alma özgürlüğüne kısıtlamalar var.

* Teklif konusunda tartışılması gereken çok unsur var. Mesela ekonomik anlamda, girişimcinin desteklenmesi konusunda sorun yaratacak. Reklam kısıtlamasına gidildiğinde eksi yansımaları olacak.

* Bu düzenlemeler, kendilerinin eleştirildiği mecraları daraltmaya yönelik. Amaç sosyal medyayı zapt-u rapt altına almak, kimsenin sesi çıkmasın, kuşatılsın. Bizim önerimiz, bir komisyon oluşturup, bütün partilerin katılımıyla bu konuda çalışılması. Neyin ifade özgürlüğü, neyin kişilik haklarına aykırı olduğunun belirlenmesi. Bu süreçte servis sağlayıcılarla konuşulması, üniversitelerin sürece dahil edilmesi.

Etiketler :