Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcileri ilk kez görüşecek

Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcileri ilk kez görüşecek

Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcilerinin ilk görüşmesi 14 Ocak’ta Moskova’da gerçekleşecek

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcilerinin ülkelerin ilişkilerinin normalleştirilmesi için yapacakları ilk görüşmesinin 14 Ocak’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacağını söyledi.

Ermenistan devlet haber ajansı Armenpress'ın haberine  göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vaan Unanyan, Ermenistan ve Türkiye’nin özel temsilcilerinin ilk görüşmelerini 14 Ocak’ta Moskova’da gerçekleştireceklerini teyit edildi.  

Unanyan, söz konusu görüşme ile ilişkilerin normalleşmesi süresinin başlayacağını umduklarını kaydederek,"Ermenistan’ın bu diyalogdan beklentisi, esasen 1990’ların başındaki beklentileri ile aynı. Bu sürecin sonucunda Ermenistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesini ve Türkiye tarafından 90’lı yılların başında kapatılan sınırın açılmasını bekliyoruz” dedi.

İstanbul-Erivan uçuşları şubat ayında başlayacak

Ermenistan ile Türkiye ilişkilerini normalleştirmek için geçen sene özel temsilciler atamıştı. Özel temsilcilerin cuma günü Moskova’da gerçekleştirileceği görüşmelerin ardından ülkeler arasında durdurulan uçuşların da İstanbul-Erivan seferleri ile şubat ayı başında başlaması bekleniyor.

Ankara-Erivan ilişkilerinde normalleşme sürecine girilmesi, şiddetli çatışmaların ardından Ermenistan güçlerinin 2020 sonunda Karabağ’daki yedi rayondan çekilip bu bölgeleri Azerbaycan’a bırakmasını izleyecek.  

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olan Karabağ’a Ermenistan askerlerinin girmesinden sonra, Türkiye, 1993’te Ermenistan ile olan bütün sınırlarını kapatmıştı. O dönemden sonra iki ülke arasında normalleşmeye dönük bazı girişimler ortaya koyulmuş olsa da bunlar olumsu sonuç doğurmamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya