Erzincan'da pandemi sebebiyle acil olmayan ameliyat işlemleri ertelendi

Erzincan'da pandemi sebebiyle acil olmayan ameliyat işlemleri ertelendi

Erzincan'da İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nce alınan karar doğrultusunda, koronavirüs salgını sebebiyle hayati tehlikesi bulunmayan ameliyatlar ileri bir tarihe ertelendi

Erzincan'da İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nce alınan karar doğrultusunda il genelinde koronavirüs vaka sayısındaki artış sebebiyle acil olmayan, hayati tehlikesi bulunmayan ameliyatlar ileri bir tarihe ertelendi.

Erzincan'da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlar aldı. Erzincan Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle; “İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/işkolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nce aşağıdaki kararlar alınmıştır:

'ACİL OLMAYAN ELEKTİF-CERRAHİ GİRİŞİMLERİN İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ'

Bu kapsamda İlimiz genelinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın pazar yerlerine, düğün merasimlerine ve cenaze törenlerine katılmalarının yasaklanmasına, ilimiz genelinde sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltmak adına taziye merasimlerinin yasaklanmasına, düğün (gelin alma, kına vs. dâhil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 20:00 ile 22:30 saatleri arasında yapılmasına, düğün, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde havai fişek kullanımının yasaklanmasına, İlimiz genelinde koronavirüs vaka sayısındaki artış nedeniyle acil olmayan, hayati tehlikesi bulunmayan (aciliyet durumu hekim tarafından değerlendirilmek kaydıyla) elektif-cerrahi girişimlerin ileri bir tarihe ertelenmesine, Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir”

Etiketler :