Eşcinsel bir genci dövüp görüntülerini paylaşmıştı: Fırat Kaya tutuklandı

Eşcinsel bir genci dövüp görüntülerini paylaşmıştı: Fırat Kaya tutuklandı

Aydın'da "Fırat Delikanlı" takma adıyla sosyal medya hesabı açan Fırat Kaya’nın, işitme engelli E.E.'ye uyguladığı şiddet sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Gözaltına alınan Kaya, sorgusunun ardından tutuklandı.

Aydın'da yaşayan ve sosyal medyada Fırat Delikanlı rumuzlu  Fırat Kaya, "eşcinsel olduğu" iddiasıyla E.E. adlı genci feci şekilde dövdü. Aldığı darbelerle kanlar içinde kalan E.E.’nin fotoğraflarını çeken Kaya bu görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaştı. 

Instagram hesabından elindeki bıçağı, işitme engelli Engin D.'nin boğazına dayamış halde çekilen görüntüsünü paylaştı. E. D.'nin yüzünün kanlar içinde olduğu görüntü sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. 

Sosyal medyada büyük tepki gören görüntülerin ardından on binlerce kişi, #FıratDelikanlıTutuklansın etiketiyle paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımlarda Emniyet'e çağrı yapıldı.

GÖZALTINA ALINDI
Sosyal medyada büyüyen tepkiler sonuç getirdi.

Edinilen bilgiye göre Fırat Kaya gözaltına alındı.

150 TL’LİK SATIŞ YAPTIM HAKKIMI VERMEDİ

Yüzde 50 engelli E. E.’nin olaydan sonra şikayetçi olduğ. Fırat Kaya'dan şikayetçi olan E. E., ifadesinde yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Aydın’da yaşıyorum. Benim gibi işitme engelli olan Fırat’ı da Aydın’dan tanıyorum. 22 Mart günü beni cep telefonumdan aradı. İzmit’e gelmemi hediyelik eşya işi olduğunu belirtti. Ben de işsiz olduğum için kabul ettim. İzmit Otogarı'na geldiğimde iki kişi yanıma geldi. Fırat’ın kendilerini gönderdiğini söylediler, tramvaya binerek bir kafeye gittik. Burada Fırat bekliyordu. Oturduk sohbet ettik. Sonra hediyelik eşyaları bana verdi. Ben de hemen kafe önünde satışı gerçekleştirdim. 150 lira kazandım. Fırat’la anlaşmamız yarı yarıya olacaktı. Sonra Fırat’ın yanında bulunan aynı zamanda işitme engelli olan 4 kişiyle birlikte araçla dağ evine gittik. Toplam 6 kişiydik. Alkol aldık. Sonra ben kazancım olan yarı parayı Fırat’tan istedim. Fırat’ın yanında bulunan kişi vermiyoruz dedi. Sonra küfür etmeye başladı."

ÇIPLAK FOTOĞRAFLARIMI GÖSTERDİ

Bu sırada araya giren Fırat K.'nin kendisine yaklaşık 5 yıl önce sosyal medyada çıkan çıplak fotoğraflarını gösterdiğini söyleyen E. D., "‘Sen ne yapmaya çalışıyorsun’ dedi. Ben de Fırat’a kıskanıyor musun, benim kardeşim misin bana karışıyorsun dedim. Bu sırada orada bulunanlardan biri arkamdan kafama bir şeyle vurdu. Daha sonra hepsi bana vurmaya başladı. Hatta biri kemer çıkarıp, onla da vurmaya başladı. Kanlar içerisinde kaldım. O an fotoğraflarımı çektiler. Sonra araca bindirip otogarda indirdiler. Ancak param yoktu. Aydın’a dönemiyordum. Güvenlikçilere giderek durumu anlattım. Onlarda ambulans çağırdılar. Hastaneye götürüldüm. Sonra da polisler geldi. Diğerlerinin adlarını bilmiyorum ama Fırat K.’den şikayetçiyim” dedi.

Öte yandan Fırat K.'nin poliste yaralama, tehdit, gasp, dolandırıcılık ve cinsel istismar gibi suçlardan 30 kaydı olduğu öğrenildi.   

KADINA DA ŞİDDET UYGULAMIŞ

Kaya’nın görüntülerinin gündeme gelmesinin ardından geçmişte de benzer eylemler gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İşitme engelli bir genci döverken çekilen bir videosu paylaşılan Kaya’nın birlikte olduğu ve işitme engelli olduğu öğrenilen bir kadına da şiddet uyguladığı ifade edildi.

Birçok ünlü isim ve sosyal medya kullanıcısı, Fırat Kaya'nın tutuklanması için Twitter'da açılan #FıratDelikanlıTutuklansın tagine destek verdiği görüldü.

 

Son Dakika Haberleri