'Esir alınmış genelkurmay başkanı mı olur, derhal istifa etmeli'

'Esir alınmış genelkurmay başkanı mı olur, derhal istifa etmeli'

TELE1'de yayınlanan Tuncay Mollaveisoğlu'nun "Anında Manşet" programına konuk olan AKUT kurucu Başkanı Nasuh Mahruki, AKUT başkanlığından istifa süreci, hakkında açılan dava ve gündemdeki referanum hakkında çarpıcı açıklamalarda...

TELE1'de yayınlanan Tuncay Mollaveisoğlu'nun "Anında Manşet" programına konuk olan AKUT kurucu Başkanı Nasuh Mahruki, AKUT başkanlığından istifa süreci, hakkında açılan dava ve gündemdeki referanum hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN'A HAKARET İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 5 yıl hapis cezası istenen Nasuh Mahruki, "Lozan'da Ege'deki adalar Yunanistan'a verildi" iddiasının yalan olduğunu, 18 adanın AKP iktidarı döneminde verildiğini belirterek 'Bu dönem içindeki Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı yargılanacak' dediğim için hakkında dava açıldı. Bu benim iddiam değil. Bir çok siyasi parti lideri ve gazeteci bu iddiayı defalarca dile getirdi" dedi.

VALİ ARKADAŞLARIMIZI ÇAĞIRIP UYARDI

 Bu açıklamasının ardından AKUT'a yönelik baskıların arttığını söyleyen Mahruki, "5 Ekim'de katıldığım ir programda ben bu sözleri söyledim. 6 Ekim günü bazı valiler AKUT'un bölge başkanlarını çağırıp 'Sizin başkanınız çizgiyi aştı. Artık size hiç bir şekilde yardım edemeyiz' dediler. AKUT'un bölge temsilciliklerine yönelik destekler çekildiği gibi baskılar gelmeye başladı. Benim sözlerimin bedeli AKUT'a ödetilmek istendi" diye konuştu.

GENELKURMAY BAŞKANI DERHAL İSTİFA ETMELİ

Referandum döneminde AKP iktidarının muhalefeti sindirme girişiminin artarak devam edeceğini ve bunun için de polis gücünü kullanacağını söyleyen Nasuh Mahruki, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere devletin kurumlarının buna seyirci kaldığını söyledi. TSK'nın etkisiz hale getirildiğini, Harp Okullarının kapatıldığını ve askeri arazilere el konulduğunu ve Genelkurmay Başkanı'nın buna sessiz kaldığını belirterek "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde esir alınmış tek Genelkurmay Başkanı. Hala koltuğunda oturuyor. Derhal istifa etmesi gerekir. Esir alınmış genelkurmay başkanı mı olur?" diye konuştu.

"AKP 174 YENİ CEZAEVLERİ YAPIYOR, KİMİ ATACAK SENİ, BENİ ATACAK"

Mahruki "AKP İktidara geldiğinde 55 bin tutuklu ve hükümlü vardı. Şu anda 187 bin var. Üstüne 174 tane daha cezaevi yapıyorlar. 100 bin kapasite artırımına gidiyorlar. Bizim ihtiyacımız mı var. Seni beni atacak içeriye kimi atacak. Zaten bizi atıyor." dedi.

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem