Eski Afgan Bakan: Taliban yaşlıları ve çocukları öldürüyor

Eski Afgan Bakan: Taliban yaşlıları ve çocukları öldürüyor

Afganistan'ın eski İçişleri Bakanı Mesud Andarabi, Taliban'ın Afganistan'ın Baglan Vilayeti'ne bağlı olan Andarab'da çocukları ve yaşlıları öldürdüğünü söyledi. Eski bakan, Facebook hesabında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını paylaştı.

Afganistan'ın eski İçişleri Bakanı Mesud Andarabi, "Genel af" ilan ettiğini iddia eden Taliban'ın Andarab'da izin almadan insanların evine girip tutukladığını ve öldürdüğünü söyledi. Andarabi ayrıca, Afganların bu duruma karşı ayaklandıkları için Taliban'ın yaşlıları ve çocukları öldürmeye başladığını iddia etti.

Andarabi'nin Facebook üzerinden paylaştığı fotoğraflarda çok ciddi yaraları olan iki çocuk ve bir yaşlı adam görülüyor. Fotoğraftaki kişilerin hayatını kaybedip kaybetmediği ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Andarabi, "Taliban bir ülkeyi insanlara korku salarak; çocukları ve yaşlıları öldürerek yönetemez" ifadelerini kullandı.

Dün (25 Ağustos 2021) Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin Cenevre'deki özel Afganistan konulu toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren Taliban’ın yargısız infazlar yaptığına dair haberlerin “güvenilir” kaynaklardan geldiğini söylemişti. Bachelet ayrıca Afganistan’da kadınlara yönelik kısıtlamaların arttığına ve çocukların asker olarak kullanıldığına dair haber aldıklarını söylemişti.

(T24)

 

Dünya