Eyalet Uyum Meclisleri Kurulu Ahlen'de toplandı

Eyalet Uyum Meclisleri Kurulu Ahlen'de toplandı

Mehmet Tanlı | AlmanyaAlmanya'nın en büyük eyaleti olan ve en çok göçmenin yaşadığı Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde (NRW) seçilmiş Uyum Meclisleri'nin yöneticileri ve başkanlığını Tayfun Keltek'in yaptığı Uyum Meclisleri...

Mehmet Tanlı | Almanya

Almanya'nın en büyük eyaleti olan ve en çok göçmenin yaşadığı Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde (NRW) seçilmiş Uyum Meclisleri'nin yöneticileri ve başkanlığını Tayfun Keltek'in yaptığı Uyum Meclisleri Çatı Kuruluşu hafta sonu Ahlen'deki eski maden ocağı Vesfalya'da toplandı. Ahlen Uyum Meclisi Başkanı İlkay Danışmaz'ın insiyatifi ile gerçekleşen Ahlen belediyesinin ev sahipliğini üstlendiği toplantı Yeni Zelanda'daki Terör kurbanları için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Daha sonra kürüye gelen Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger konukları selamlayan konuşmasında Ahlen'de 90 farklı ulustan insanların barış içerisinde birlikte yaşadığını söyledi.

Ahlen Uyum Meclisi Başkanı İlkay Danışmaz'da konuşmasında AB dışındaki ülkelerden gelen yabancı kökenlilere yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verilmesini talep etti. 80 Delegenin katıldığı genel kurula, NRW Parlamentosu Uyum Komisyonu Başkanı Milletvekili Margaret Voßeler-Deppe, Müsteşar Serap Güler, Almanya Türkiye Araştırmalar Merkezi eski Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, InnoSozial adlı kuruluşun müdürü Dietmar Zöller, SPD Bölge Milletvekili Annette Watermann-Krass, Belediye Meclis Üyeleri Bernd Meiwes, Serhat Ulusoy(SPD), Ahlen Belediyesi Sosyal, Gençlik ve Uyum Dairesi Müdürü Ulla Woltering , uyum ekibinden Daniela Noack ve Mehmet Tanlı' da katıldılar.

EYALET

Ahlen'deki toplantıda konuşan Eyalet Uyum Meclisleri Kurulu Başkanı Tayfun Keltek kısa bir süre önce ilkokullarda İngilizce yerine Türkçe, Polonyaca ve Rusça dersleri konması çağrısı nedeniyle adeta sosyal bir lince maruz kaldığını bu konuda kendisine destek verenlere teşekkür etti ve eyalet hükümetinin, uyum meclislerinin yerine uyum komisyonlarını getirme fikrinin de yanlış olduğunu söyledi.

DELEGELER ESKİ SATATÜNÜN KALMASI İÇİN OYLAMA YAPTILAR

Uyum Meclislerinin eski Statüsünde kalması onaylandı. Ahlen'de konuşan Eyalet Milletvekili Margaret Voßeler-Deppe ve Bakanlık Müsteşarı Serap Güler NRW Hükümetinin Uyum konusunda ciddi adımlar atmaya hazırlandığını, uyumun tüm toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu, Uyum Meclisleri Çatı Örgütünü ciddi muhatap bir kurum olarak gördüklerini ama AB dışından gelen ve Alman Pasaportu olmayanların yerel seçimlerde oy kullanmasının şu an mümkün olmadığını söyledi. NRW eyalet toplantısının son bölümlerinde yapılan oylamada delegeler oy birliğiyle uyum meclislerinin eski statütüsünde kalması yönünde oy verdiler.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya