Facebook finans şirketi kuruyor! Hayaline bir adım daha yaklaşacak...

Facebook finans şirketi kuruyor! Hayaline bir adım daha yaklaşacak...

Facebook finans şirketi kurmaya karar verdi. Sosyal medya networkü üzerinden yapılacak tüm alışveriş ve ödeme işlemlerini kuracağı bu şirket üzerinden yönetmeyi planlıyor.  Libra hayalini ABD ve dünya hükumetlerinin ağır tepkisi nedeniyle...

Facebook finans şirketi kurmaya karar verdi. Sosyal medya networkü üzerinden yapılacak tüm alışveriş ve ödeme işlemlerini kuracağı bu şirket üzerinden yönetmeyi planlıyor.  Libra hayalini ABD ve dünya hükumetlerinin ağır tepkisi nedeniyle gerçekleşirememişti şimdi hayaline bir adım daha yaklaşacak.

Facebook şimdi de finans şirketi kuracak. F2 (Facebook Financial) ismini alacak olan şirket, ilk aşamada Facebook Pay ve WhatsApp Pay gibi ödeme servislerini yönetecek. Bu servislerin daha çok kullanılması ve daha karlı hale gelmesi için uğraşacak. Şirketin başına geçecek isim ise sürpriz değil. Facebook’un Libra operasyonunu yöneten David Marcus F2’nin de patronu olacak. Bu da F2’nin “fırsatını bulduğu anda” Libra’yı devreye sokmak üzere kurulan bir şirket olduğunu da doğruluyor. Facebook finans şirketi kurarak, sosyal medya networkü üzerinden yapılacak tüm alışveriş ve ödeme işlemlerini bu şirket üzerinden yönetecek. Böylece ABD ve dünya hükumetlerinin ağır tepkisiyle karşılaştığı için hayata geçiremediği Libra hayaline bir adım daha yaklaşacak.

Zuckerberg, F2’nin kurulmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduğunun da altını çizdi. Bu şirket sayesinde, Facebook eko sistemindeki uygulamaların içinde daha fazla alışveriş ve ödeme işleminin hayata geçmesini beklediklerini vurguladı. Öte yandan F2, Facebook’un üzerindeki önemli bir yükü de alacak çünkü işin içine para girince, her ülkede özgürce hareket etmek mümkün değil. Ödeme sistemlerinin bir ülkede kabul edilmesi başka bir ülkede de kullanılmasına imkan vermiyor. F2’nin Facebook’un faaliyet gösterdiği her ülkedeki finansal regülatör kurumlarla tek tek görüşüp çok zorlu bürokratik işlemleri yerine getirmesi gerekiyor. Hatta çoğu ülkede pahalı lisanslar satın alması da gerekecek. Dolayısıyla, F2 çalışanlarını önümüzdeki aylarda uykusuz günler bekliyor.

 

Etiketler :