Facebook reklamlarına vergi geldi!

Facebook reklamlarına vergi geldi!

Türkiye’de Facebook ve Instagram reklamlarından bugünden itibaren vergi alınmaya başlandı. Örneğin; 100 TL’lik reklam verdiğinizde 118 TL ödemeniz gerekiyor

Türkiye’de Facebook ve Instagram reklamlarından bugünden itibaren vergi alınmaya başlandı. Örneğin; 100 TL’lik reklam verdiğinizde 118 TL ödemeniz gerekiyor. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Ülkemizde oldukça popüler olan Facebook ve Instagram, bugün vergi ile gündeme geldi. Türkiye’de artık Facebook ve Instagram reklamları üzerinden yüzde 18 KDV alınacak. Yani 100 TL’ye bu platformlara reklam verdiğinizde 118 TL ödemeniz gerekecek. Türkiye’de yaklaşık 2.5 milyar TL gibi ciro elde eden sosyal medya devi, bu verginin ardından 450 milyon TL gibi bir tutar devlete kalacak.

facebook

Ancak Türkiye operasyonlarını diğer dev firmalar gibi İrlanda üzerinden gerçekleştirerek resmi olarak vergi kaçıran sosyal medya devi, KDV sonrası cirosundan eksilme yaşamayacak. Bu yüzde 18’lik KDV, sosyal medya devinin cirosundan değil direkt olarak kullanıcılardan alınacak.

Yazının başında verdiğimi 100 TL’lik örneği maruz görün. Çünkü Türkiye’deki büyük firmaların 10.000 TL’ye kadar reklam verdiğine bizzat şahit oldum. Yani bu büyüklükteki firmalar 10.000 TL’e reklam verdiğinde 1.800 TL vergi ödeyecek. Vergi sisteminin gelmesi sosyal medya devinin Türkiye’deki reklam gelirlerini düşürecek gibi görünüyor.

Shazam! açılışı zirvede gerçekleştirdi

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilim Teknoloji