Facebook ve Twitter Rusya’ya karşı yeni bir hamle daha yaptı

Facebook ve Twitter Rusya’ya karşı yeni bir hamle daha yaptı

Rusya Ukrayna savaşı 10 günden fazladır devam ediyor. Ukrayna’nın Mariupol kentindeki bir doğum hastanesinin bombalanmasıyla ilgili yanlış iddialar üzerine Rusya’nın Birleşik Krallık büyükelçiliğinden gelen gönderiler kaldırıldı.

Hastanenin bombalandığı iddiası sosyal medya devlerini direkt olarak harekete geçirdi. Rusya yıkılan hastanenin fotoğrafındaki bir kadının “güzellik blogcusu” olduğunu ve fotoğrafın sahte olduğunu söyledi.

Facebook ve Twitter, Rus Büyükelçilik paylaşımlarını kaldırdı

Meta sözcüsü Andy Stone, bir Facebook gönderisinde içeriklerle ilgili kuralların ihlal edildiğini söyledi. Bir Twitter temsilcisi, CNBC’ye birden fazla tweet’in “şiddet olayları” çevreleyen kuralları çiğnediğini söyledi.

Rusya rutin olarak Ukrayna’nın işgali ile ilgili bariz şekilde yanlış anlatıları destekliyor. Meta, Twitter, Google ve diğerlerini RT ve Sputnik gibi devlet destekli Rus medya kuruluşlarını kısıtlamaya sevk etti. Buna karşılık Rusya, geçtiğimiz günlerde Facebook ve Twitter’ı engelledi.

Meta ve Twitter’ın Rusya kaynaklı yanlış bilgilere karşı tutumları göz önüne alındığında, kaldırmalar şaşırtıcı değil. Rusya ve Ukrayna savaşı ne yazık ki hız kesmeden devam ediyor. Yapılan müzakere görüşmelerine rağmen olumlu bir sonuç çıkmıyor. Tüm yaptırımlar da hız kesmeden devam ediyor.

Realme Pad Mini, 6400mAh pil ve 18W hızlı şarj ile geliyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji