Fatih Altaylı: Aykut Erdoğdu ve "Dolarla milletvekilliği satıyorlar" diyen eşi dün istifa etmeliydi

Fatih Altaylı: Aykut Erdoğdu ve "Dolarla milletvekilliği satıyorlar" diyen eşi dün istifa etmeliydi

CHP’li Erdoğdu’nun ayrıldığı eşi Özge Pomen'in yayımladığı ses kaydı gündem oldu

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, ses kayıtları ortaya çıkan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve eşi CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi avukat Tuba Torun'un istifa etmesi gerektiği görüşünü aktardı.

Tuba Torun’un yayımlanan ses kayıtlarından birinde söylediği "Dolarla milletvekilliği satıyorlar" sözüne dikkati çeken Altaylı, yaşananları “felaket” olarak değerlendirdi.

Altaylı, "Aykut Erdoğdu, pek çok evli erkeğin hatta daha ender de olsa kadının başına gelmiş ve gelebilecek bir şeyi yaşıyor. Ama Aykut Bey siyasetçi. Ve özellikle iddiaların son bölümü çok vahim. Bu yüzden de elini çabuk tutup, bir an önce hatta dün istifa etmeliydi. Tabii ‘Dolarla milletvekilliği satıyorlar’ diyen eşi de. Hatta Parti Disiplin Kurulu üyesi olarak dolarla milletvekilliği satılıyor deyip parmağını kıpırdatmadığı için de ayrıca bir daha istifa etmeliydi" diye yazdı.

CHP’li Erdoğdu’nun ayrıldığı eşinin adını taşıyan Twitter’daki ‘Özge’ adlı hesaptan cumartesi gecesi 23.53’te paylaşılan ses ve video kaydı siyaset gündemine oturdu. Söz konusu kayıtta Aykut Erdoğdu ile ayrıldığı eşinin arasındaki konuşmayı içeren kayıtta üçüncü bir kişi tarafından çekildiği anlaşılan Özge Pomen’in diyalog esnasındaki görüntüleri de yer aldı. Tartışmalara neden olan kayıtta Aykut Erdoğdu, ayrıldığı eşi Özge Pomen’e Tuba Torun ile bir ilişkisi olmadığını ikna etmeye çalışıyor. Kayıtta, Aykut Erdoğdu Tuba Torun’un CHP Parti Meclisi listesine alınması için, “gerekirse kendi adının çıkarılması” önerisi ile beş kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradığını söylüyor.

Söz konusu kaydın açıklanmasından 3,5 saat sonra Twitter’da açıklama yapan Aykut Erdoğdu, “hastaneye kaldırıldığını” duyurduğu eşi Tuba Torun’dan “kendisine yaşattıkları nedeniyle” özür diledi.

Aykut Erdoğdu daha sonra İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlarken “ne yapacağını bilmediğini, Genel Başkan ve parti yönetiminin partiye zarar verdiğini düşünmesi halinde istifa edebileceğini, ancak şu anda sağlıklı bir karar verecek durumda olmadığını” açıkladı.

Twitter’daki Özge isimli aynı hesaptan bugün (26 Haziran Pazar) saat 17.32’de yapılan ikinci ses kaydı paylaşımında Aykut Erdoğdu’nun ayrıldığı eşi Özge Pomen ile yeni eşi CHP Yüksek Kurul üyesi Tuba Torun arasında yapılan konuşma yer alıyor. Söz konusu kayıt, Özge adlı hesaptan “Dolarla vekil oluyorlar, ben ‘kadın hakları’ diye g*mü yırtıyorum, olamıyorum’ demiştin hatırlıyor musun Tuba Torun. Neyse ki artık partidesin, Aykut Erdğdu’yu aldın sırada vekillik var” ifadesi eşliğinde paylaşıldı. Torun, ağlayarak yaptığı anlaşılan konuşma sırasında “istifa etmekten” söz ediyor. Söz konusu konuşmanın son gelişmelerden birkaç ay önce yapıldığı anlaşılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika