Fazıl Say'dan tüm sanatçılara çağrı

Fazıl Say'dan tüm sanatçılara çağrı

AKP'nin son çıkardığı KHK ile birlikte birçok sanatçının ve akademisyenin yanı sıra Nâzım Oratoryosu şefi İbrahim Yazıcı da ihraç edilmişti. İhraç kararının ardından Fazıl Say, tüm sanatçılara çağrıda bulunurken,...

AKP'nin son çıkardığı KHK ile birlikte birçok sanatçının ve akademisyenin yanı sıra Nâzım Oratoryosu şefi İbrahim Yazıcı da ihraç edilmişti. İhraç kararının ardından Fazıl Say, tüm sanatçılara çağrıda bulunurken, "Dayanışma içinde olalım. Dün Fazıl, bugün İbo yarın sen... İlk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar. Orkestralar. Korolar. Devlet sanatçıları..." ifadelerini kullandı.

Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı'nın son çıkarılan KHK ile ihraç edilmesi sonrası Fazıl Say'dan tüm sanatçılara dayanışma çağrısı geldi. Say, "Tüm sanatçılara çağrımdır" derken, "Dayanışma içinde olalım. Dün Fazıl, bugün İbo yarın sen... İlk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar. Orkestralar. Korolar. Devlet sanatçıları..." ifadelerini kullandı.

'BÜTÜN DÜNYA ŞOK YAŞIYOR'

İbrahim Yazıcı'yla beraber yurt içi ve yurt dışında 200-300 konser verdiklerini belirten Say, "Türkiye'nin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden, şeflerinden biri İbrahim Yazıcı, 35 yıllık dostum, ta Ankara'da konservatuvar yıllarımızda, 80'ler; yan odalarda çalışırdık bütün gün. Çok barışçı, mülayim, kimseye zarar vermemiş bir insandır, sosyal medyada yazdığı çizdiği yazıları olmuştur ama bunlar sert - sivri yazılar hiç bir zaman olmadı. Çok nadiren eleştirdiği konular olurdu, daha çok sanat ile ilgili ama. Hatta bir çok kere beni de uyarmışlığı vardır, daha yumuşak yazmam konusunda. İbrahim Yazıcı, büyük bir değer ülkemiz için, yurtdışında da en çok tanınan şeflerimizden biri. Bütün dünya şok yaşıyor. İşinden atıldı.Kamudan ihraç edildi" dedi.

Bu haber nedeniyle uykularının kaçtığını belirten Say, "Neden? Neden diye sorup durdum. Bütün olasılıkları düşündüm, bu sosyal medya olamaz diye düşünüyorum. Ortada tek bir satırı yok İbrahim'in, bir suç olabilecek. Yani, onu kıskanan rakiplerinin bir oyunu olabilir mi diye düşündüm, bu karar ama fazla ağır onun olabilmesi için, düşük bir ihtimal" ifadelerini kullandı.

ACABA SEBEP BU MU?

"Bu bir cadı avıdır, tesadüfen şef Yazıcı güme gitmiştir teorisi' var, elbette o da var. Ama sakin olabilmem mümkün olmadı" diyen Fazıl Say, "Çünkü İbrahim en çok benimle anılıyor, 8 eserimin ilk seslendirilişini yaptı, Nazım Oratoryosu ile özdeşleşti. Bu mu acaba sebep? Bilmiyorum. Merak ediyorum" dedi.

Dayanışma ve birlik çağrısı yapan ünlü besteci, şu ifadeleri kullandı:

"Buradan tüm müzik camiasına sesleniyorum, birbirimize yardımcı olalım. Dayanışma içinde olalım. Dün Fazıl, bugün İbo yarın sen... ilk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar. Orkestralar. Korolar. Devlet sanatçıları... Tüm sanatçılara Çağrımdır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL