Fed para politikası: 'Sabırlı yaklaşıma devam, dengeye yakın düzeylerde'

Fed para politikası: 'Sabırlı yaklaşıma devam, dengeye yakın düzeylerde'

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika belirleyicileri, para politikasının belirlenmesinde benimsenen mevcut "sabırlı yaklaşım"ın bir süre daha sürdürülmesini kararlaştırdılar. New York Merkez Bankası (Fed) Başkanı John Williams,...

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika belirleyicileri, para politikasının belirlenmesinde benimsenen mevcut "sabırlı yaklaşım"ın bir süre daha sürdürülmesini kararlaştırdılar. New York Merkez Bankası (Fed) Başkanı John Williams, faizlerin bulunduğu düzeyi "dengeye yakın düzeylerde" diye nitelendirdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde yaptığı ve faizleri beklendiği gibi değiştirmediği toplantının tutanaklarına göre, yüzde 2.25 ile yüzde 2.5 aralığındaki politika faizinin "değiştirilmesine gerek olmadığı ve sabırlı yaklaşımın bir süre daha sürdürülmesinin uygun olduğu" yönünde karar alındı.

Tutanaklara göre, son dönemdeki zayıf enflasyon "birçok katılımcı tarafından geçici" olarak görülürken, finansal piyasalara ve küresel ekonomiye yönelik riskler yatışmış görünüyor. Tutanaklarda, "Düşük enflasyon beklentileri Fed'in yüzde 2.0 enflasyon hedefini tutturmasını zorlaştırabilir" denildi.

Fed'in gelecekteki bir ekonomik gerileme ile mücadele etmek için bilançosunu en iyi şekilde nasıl yapılandırabileceğini araştırdığını gösteren tutanaklara göre, bilanço daraltma konusunda herhangi bir karar verilmedi.

İsviçre'deki bir toplantıdaki konuşmasında, "Fed'in faizleri herhangi bir yöne doğru hareket ettirmesi için güçlü bir argüman görmüyorum" diyen Williams, para politikasının  ekonomide neler olup bittiğini değerlendirme konusunda iyi bir noktada olduğunu ifade etti.

ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2.0'nin hemen üzerinde büyümesini ve işsizliğin de yüzde 3.6 olacağını öngördüğünü belirten Williams, enflasyonun daha yukarı gittiğini görmek istediğini de ekledi.

Fiyat baskılarındaki zayıflığın geçici olup olmadığı konusunda emin olmadığını da belirten Williams, "Yüzde 2.0 enflasyon hedefinin sürdürülebilir şekilde başarılacağına inanıyorum" dedi.

Williams, ABD ekonomisindeki güçlü büyümenin süreceğine olan inancını koruduğunu vurguladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Dünya