Fenerbahçe'den Kim Milyoner Olmak İster'de çıkan Galatasaray sorusuna tepki

Fenerbahçe'den Kim Milyoner Olmak İster'de çıkan Galatasaray sorusuna tepki

Turkuvaz Medya'nın sahibi olduğu ATV'de yayınlanan yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'de sorulan ve sosyal medyada gündem olan soruya Fenerbahçe tepki gösterdi.

ATV'de yayınlanan yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında bir yarışmacıya, "Galatasaray 'ın UEFA Süper Kupa ve UEFA Kupası şampiyonluğu gibi başarılarıyla övünen arkadaşına sürekli 'Biz de sizi 6-0 yendik' diyerek karşılık veren biri muhtemelen hangi takımı tutmaktadır" sorusu soruldu. Şıklar arasında Aydınspor, Fenerbahçe, MTK Budapeşte ve Pendikspor yer alıyordu. Yarışmacının verdiği "Fenerbahçe" cevabının doğru olduğu belirtildi.

Fenerbahçe'den yapılan açıklamada, "Yazılış biçiminden anlaşıldığı üzere mesleki etik yerine taraftarlık duygusu ön plana alınarak hazırlanan, kamu yararına olmadığı çok açık, kutuplaşmayı tetiklemeye yol açabilecek seviyede bir sorunun, onay süreçlerinden geçerek ekrana gelmesi tarafımızda büyük bir rahatsızlık yaratmıştır" denildi. Sarı Lacivertliler, konuya ilgili açıklama beklediklerini belirtti.

Fenerbahçe'nin açıklaması şöyle:

"Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ATV kanalında ekrana gelen ‘Kim milyoner olmak ister?’ adlı programın 9 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan bölümünde yer alan soru içeriğine dair açıklama yapma gereği doğmuştur.

Kulüp taraftarı olmanın, toplumumuzun büyük bir kesimi için bir kimlik niteliği taşıdığı ve dolayısıyla sosyolojik bir hassasiyet noktası oluşturması nedeniyle kamu yararına yayıncılık faaliyetinde bulunan kurumların bu gibi hassasiyetleri göz önünde bulundurması oldukça önemlidir.

Bu doğrultuda yazılış biçiminden anlaşıldığı üzere mesleki etik yerine taraftarlık duygusu ön plana alınarak hazırlanan, kamu yararına olmadığı çok açık, kutuplaşmayı tetiklemeye yol açabilecek seviyede bir sorunun, onay süreçlerinden geçerek ekrana gelmesi tarafımızda büyük bir rahatsızlık yaratmıştır.

İlgili kanalın sosyal medya hesapları vasıtasıyla bu ciddiyetsiz yaklaşımı daha da geniş kitlelere yayması, oluşan rahatsızlığın farkına varılmadığının ya da yapılanda yanlış bir durum görülmediğinin bir göstergesi olmuştur.

Söz konusu olay hakkında ilgili kurumdan bir açıklama bekliyor; yayınlanan içeriklerdeki mesleki etik ve saygı unsurlarının gözden geçirilmesini, Türkiye Kupası gibi anlamlı bir organizasyonun yayıncısı olma sorumluluğuyla hareket edilmesini talep ediyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor