FETÖ itirafı pahalıya patladı… Emre Cemil Ayvalı için harekete geçtiler

FETÖ itirafı pahalıya patladı… Emre Cemil Ayvalı için harekete geçtiler

Halkın Kurtuluş Partisi, Emre Cemil Ayvalı’nın sözlerinin AKP’nin FETÖ ile "işbirliği" itirafı olduğunu belirterek, Ayvalı hakkında Ankara Cumhuriyet

Halkın Kurtuluş Partisi, Emre Cemil Ayvalı’nın sözlerinin AKP’nin FETÖ ile "işbirliği" itirafı olduğunu belirterek, Ayvalı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı’nın, CNN Türk’teki sözleri tartışılmaya devam ediliyor. AKP’li Emre Cemil Ayvalı, “FETÖ’de ‘siyasi ayak’ tartışması”nda, “İktidara geldiğimde sanki kendi kadrolarım vardı da çok muktedirdim de böyle bir fanteziye mi girdim? Hayır. Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı ve bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık” ifadelerini kullanmıştı.

Emre Cemil Ayvalı, sözlerinin ardından görevinden istifa etmişti.

HAREKETE GEÇTİLER

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise, Emre Cemil Ayvalı’nın sözlerinin AKP’nin FETÖ ile "işbirliği" itirafı olduğunu belirterek, Ayvalı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

HKP, söz konusu konuşmanın ardından, “Anayasal Düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka düzen getirmeye teşebbüs, Terör örgütüne yardım etme, Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlamalarıyla Ayvalı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusundan sonra HKP Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan adliyenin önünde bir açıklama yaptı.

Doğan Erkan şunları söyledi:

“Emre Cemil Ayvalı hepimizin bildiği bir gerçeği açıkladı. Biz AKP olarak iktidardayken FETÖ’cüleri Kemalist’lere karşı kullandık. Bu sözleri aslında FETÖ ve AKP’nin yıllarca işbirliği, eylem birliği ve örgüt birliği yaptığının itirafıydı. FETÖ’nün işlediği söylenen bütün suçların birlikte işlediklerinin itirafıydı. Bu nedenle Emre Cemil Ayvalı’nın soruşturularak yargılanması ve onun sorgulanmasıyla elde edilecek diğer siyasi ayak üyelerinin, tüm diğer AKP’lilerin açıkça FETÖ ile işbirliği yaptığı söyleyenlerin, Ne istediler de vermedik diyenlerin, sıla hasreti açıklaması yapanların hepsinin bu açıklama çerçevesinde artık soruşturulması, mevcut hukuka ve mevcut kanunlara göre şarttır. Bu nedenlerle Halkın Kurtuluş Partisi avukatları olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunu verdik, gereği yapılsın. Artık bu soruşturma yürütülmelidir yoksa hiçbir Cumhuriyet Savcısı bu ülkede hukuk vardır demesin.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika