‘FETÖ’cülere sahip çıkmamız gerekiyor’ demişti: Özür diledi!

‘FETÖ’cülere sahip çıkmamız gerekiyor’ demişti: Özür diledi!

Fetöcülerle ilgili açıklamaları gündem de tartışma yaratan TTK Başkanı Yaramıştan, o günkü sözlerin ilişkin açıklama geldi. Erdoğan'ın atadağı isim olan yaramış özür diledi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış'ın '15 Temmuz'u Anlamak' isimli toplantıda Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor.' demesi, tepki çekmişti. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Yaramış: 'Darbecilerle uzlaşılmaz, onlarla sadece her şartta ve her zeminde mücadele edilir. Darbeye karışmış, vatanımıza ve şehitlerimize ihanet etmiş darbecilerin affı söz konusu dahi olamaz. Yanlış anlaşılmaya sebep olan ifadelerim için derin üzüntümü beyan ederim.' dedi.

Yaramış, yaptığı yazılı açıklamada, 14 Temmuz'da Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi'nde "15 Temmuz'u Anlamak" konulu toplantıdaki konuşmasıyla ilgili yorumlar üzerine açıklama yapmayı gerekli gördüğünü bildirdi. 

 Konuşmasında da ifade ettiği gibi tüm darbeler ve darbecilere karşı özellikle de FETÖ ihanetine karşı duruşunun açık ve net olduğunu belirten Yaramış, açıklamasında şunları kaydetti: "Darbecilerle uzlaşılmaz, onlarla sadece her şartta ve her zeminde mücadele edilir. Darbeye karışmış, vatanımıza ve şehitlerimize ihanet etmiş darbecilerin affı söz konusu dahi olamaz. Aksinin düşünülmesi bile muhaldir. Her ne kadar bağlamından koparılmış olsa da basına yansıyan ve kastımı aşan ifadeler kurumumu değil bir akademisyen olarak şahsımı bağlamaktadır. 

Bu itibarla gayrimeşru her oluşum gibi FETÖ ile de hayatımın her aşamasında mücadele ettiğimin, bundan sonra da edeceğimin bilinmesini isterim. Yanlış anlaşılmaya sebep olan ifadelerim için derin üzüntümü beyan ederim." Yaramış'ın '15 Temmuz'u Anlamak' konulu toplantıda sarf ettiği "Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor" sözleri tepki çekmişti.

Etiketler :