FIFA'dan yeni ofsayt uygulaması

FIFA'dan yeni ofsayt uygulaması

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), ‘yarı otomatik ofsayt teknolojisi’ adını verdiği yeni teknolojisini duyurdu.

FIFA, açıklamasında bu yeni teknoloji ile oyuncuların uzuvlarının dahi canlı olarak takip edilebileceğini, bir oyuncunun ofsayt pozisyonunda olup olmadığını algılayacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Yarı otomatik ofsayt teknolojisinin stadyumun çatısına bir kameranın kurulumuyla başlayacağı ve stadyuma yerleştirilen kameranın oyuncuların uzuv hareketlerini izleyerek pozisyonları videodan ayrıştıracağı belirtildi. Uzuv takibine dayalı bir teknoloji olan yarı otomatik ofsayt teknolojisi, saha hakeminin son kararını almadan önce VAR sistemine ofsayt hakkında bilgi sağlayacak.

Uzuvların temsil edildiği video kayıtlarının doğrudan maç yetkililerinin odasına gönderileceğinin not edildiği açıklamada ofsaytların ‘gerçek zamanlı’ olarak tespit edilebileceği söyleniyor. Yapılan açıklamaya göre stadyuma yerleştirilen 10-12 adet kamera, her bir oyuncu için 29 farklı veri noktasından saniyede 50 kez veri toplayabileceği iddia edildi.

İLK KEZ 2021 ARAP KUPASI'NDA UYGULANACAK

FIFA, ayrıca yeni teknolojinin ilk kez 2021 Arap Kupası’nda test edileceğini de duyurdu.  Baş Hakem Görevlisi Pierluigi Collina yaptığı açıklamada,  turnuvanın FIFA tarihindeki en önemli özelliğin testini temsil edeceğini söyledi.

FIFA Futbol Teknolojisi ve İnovasyon Direktörü Johannes Holzmueller ise bu yeni teknoloji hakkında “Her stadyumun çatısı altında bir kamera kurulumumuz olacak. Videodan çıkarılan izleme verileri VAR odasına gönderilecek, hesaplanan ofsayt çizgisi ile hakemlere neredeyse gerçek zamanlı olarak görüntü akışı sağlanacak” ifadelerini kullandı.
Yine konu hakkında görüşlerini geçtiğimiz Nisan ayında söyleyen FIFA'nın Küresel Futbol Geliştirme Başkanı Arsene Wenger ise organizasyonun teknolojiyi gelecek yıl Katar'da yapılacak Dünya Kupası'nda uygulamaya hazır olmasını umduğunu belirtmişti.

Spor