Financial Times: Türkiye kara para aklama nedeniyle gri listeye alınabilir diye yazmıştı. Türkiye artık gri listede

Financial Times: Türkiye kara para aklama nedeniyle gri listeye alınabilir diye yazmıştı. Türkiye artık gri listede

Financial Times’ın haberine göre; Türkiye kara para aklamadan ve terörizmi finanse etmekten yarın ‘gri listeye’ alınabilir.

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele yaklaşımındaki eksiklerinden dolayı, Türkiye'yi Mali ve Ürdün ile birlikte gri listeye aldı.

Türkiye kara para aklayan ülkeler arasında gri listede

Bu listede Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen gibi ülkeler bulunuyor. Kara liste ise; Bahamalar, Barbados, Botsvana, Gana, Jamaika, Kamboçya, Morityus, Myanmar, Nikaragua, Panama ve Zimbabwe…

Financial Times yazmıştı

Türkiye kara para aklamadan ve terörizmi finanse etmekten ‘gri listeye’ alınabilir. Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF), Paris’te yapacağı toplantıda kararın açıklanması bekleniyor.

Financial Times’a konuşan ismini vermek istemeyen yetkililer, kararın çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi. Kararın çıkması durumunda dolar kurunun daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Öte yandan söz konusu karar, ülkeye yapılacak yabancı yatırımları da olumsuz etkileyebilir.

IMF’nin çalışmasına göre FATF’in bir ülkeyi gri listeye almasının o ülkenin ekonomisinde önemli ölçüde olumsuz etki yaptığı ortaya konulmuştu. FATF’in gri listesinde Arnavutluk, Suriye, Sudan, Yemen, Fas gibi 22 ülke bulunuyor.

Ekonomi