Firefox veri güvenliğini çok farklı bir noktaya taşıyacak

Firefox veri güvenliğini çok farklı bir noktaya taşıyacak

Firefox veri güvenliğini çok farklı bir noktaya taşıyabilecek uygulamalar geliştirmeye çalışıyor. Özellikle de sosyal medya platformları üzerinden büyük bir

Firefox veri güvenliğini çok farklı bir noktaya taşıyabilecek uygulamalar geliştirmeye çalışıyor. Özellikle de sosyal medya platformları üzerinden büyük bir veri ihlalinin yaşandığı günümüz dünyasında, veri gizliliği en önemli konular içerisinde yer alıyor.

Firefox veri güvenliğini nasıl sağlayacak? Her ne kadar sosyal medya platformlarına gönderdiğimiz verilerin güvende olduğunu düşünsek bile aslında durum bunun tam tersi. Sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımlar sonucu ortaya çıkan veriler, karaborsada satılabiliyor. Bu verilere sahip olmak isteyen kişiler ise genellikle ticari kuruluşlar oluyor.

 Sosyal medya platformları üzerinden veya çeşitli kuruluşlar aracılığıyla paylaşılan bilgilerinizin olduğunu bilseydiniz muhtemelen onları geri toplamak isterdiniz. Firefox işte tam da böyle bir uygulama ile sizlerin veri gizliliğini daha da ileri boyuta taşımayı amaçlıyor.

Firefox Monitor olarak adlandırılan bir Firefox eklentisi sayesinde, sizlere ait veriler herhangi bir platform üzerinden paylaşıldığında anında e-posta alırsınız. Bu e-postada; daha önceden paylaşım yaptığınız platformun verilerinizi kullandığı ifade edilir. İstemeniz halinde platformda kayıtlı şifrenizin ve kullanıcı bilgilerinizin değiştirilmesi sağlanabilir.

Antivirüs nedir? Siber tehditlerden korunmak için neler yapmalı?

Firefox tarafından geliştirilen bu sistem ayrıca şifrenizin çalındığı durumlarda da sizlere haber verir. Görünen o ki Firefox veri gizliliği konusunda çok daha fazla çalışma yaptığını göstermek istiyor. Peki sizce de bu sistem veri gizliliğini artırıcı bir etki gösterebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.