Flaş iddia... 'İmamoğlu'na suikast son anda engellendi'

Flaş iddia... 'İmamoğlu'na suikast son anda engellendi'

Oda TV, İmamoğlu’na suikat girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanlarının son anda yakalandığını iddia etti.

Oda TV, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya attı. 

Oda TV'nin haberine göre, İmamoğlu’na suikat girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanları son anda yakalandı.

Söz konusu haber şöyle:

''Önce Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur dedi:

"Kılıçdaroğlu’na tetik doğrultulacak ve suikast yapılacak!"

Sonra yine aynı gazete kökenli, Hürriyet yazarı Fuat Bol tekrarladı:

"İran’da olduğu gibi, bizde de önemli şahsiyetlere karşı suikast düzenleyebilirler."

Daha dün…

Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde linç etmek isteyenlerin ifadesi alındı: 

“Öldürmek isteseydik, zaten sağ çıkamazdı!”

CHP liderinin avukatı konuştu; “Madımak’taki gibi yakacaklardı” dedi.

Şimdi…

Aslında bu haberi yazmayacaktık, kimse galeyana gelsin istemedik.

Ama o kadar olgu üst üste geldi ki; artık kamuoyunun bilmesi gerektiğine inandık.

Tarih: 23 Kasım 2020.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koruma polislerine, "artık daha dikkatli ve duyarlı olun" denildi.

Zira, IŞİD’in Türkiye’deki militanlarına örgüt emri verilmişti:

Ekrem İmamoğlu öldürülsün!

Suikast emri veren, IŞİD’in sorumlu düzeyde faaliyet gösteren yöneticileriydi.

İmamoğlu’nun tüm koruma ekibi uyarıldı. Herhangi bir şüpheli durumla karşılaşılırsa veya tedbir alınabilmesi için takviye kuvvete ihtaç olunursa acilen bilgilendirilmesi istenildi.

Haliyle, İmamoğlu’na da bilgi verildi. İçişleri Bakanlığı ve Valilikle koordine olunarak güvenlik çemberi yeniden ele alındı.

Tüm güvenlik kurumları uyarıldı.

Eski bir İçişleri Bakanı da tüm bu bilgileri bize doğruladı.

Ve sonuç ne mi oldu:

İstanbul Valiliği emriyle Ekrem İmamoğlu’nun koruma sayısı artırıldı.

(Tam da burada yazmasak olmaz; aynı Valilik, arkadaşlarımız Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu hakkındaki koruma kararını kaldırdı!)

Duyduk ki:

İmamoğlu’na suikat girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanları son anda, evet son anda yakalandı.

Sözün özü…

Türkiye maalesef yeniden karanlık bir sürece sokulmak isteniyor, bunu görüyoruz. Umarız, hukuk ve sağduyu ağır basar.

Ve dedik ya; haber yapmak istemezdik ama kamuoyunu da bu tür provokasyonlara karşı uyarmak lazımdı; yazdık.''

HALK TV'DE İDDİANIN AYRINTILARI KONUŞULDU

Halk TV canlı yayınına bağlanan Halk TV Haber Koordinatörü Bengü Şap, iddianın ayrıntılarını anlattı. 

Canlı yayındaki o anlar şöyle: 

 

BARIŞ TERKOĞLU AYRINTILARI AÇIKLADI

İmamoğlu'nun suikast iddiasını ortaya atan Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Halk TV canlı yayınında suikast iddialarının perde arkasını anlattı: 

 

''LİSTEDE BAŞKA İSİMLER DE VAR''

 

Gazeteci İsmail Saymaz, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast ihbarı ile ilgili İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmeyi Halk TV canlı yayınında açıkladı.

Saymaz, “İstihbari duyum alındığını söyledi. Uyarı yapıldığını söyledi. Ani bir şey değil. Genel bir duyum olarak ilettiler” dedi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri görüşen İsmail Saymaz, yetkililerin eline 15 gün önce bir istihbari not ulaştığını doğruladı.

İsmail Saymaz'a konuşan İçişleri Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ''Elimize bir istihbari bilgi notu ulaştı. Bu bilgi notunda başka isimler de var. Ancak somut ya da güncel bir suikast tehdidi söz konusu değil. Yalnızca bir duyum söz konusu. Bu duruma istinaden biz devlet olarak önlemlerimizi aldık, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da koruma ekibini uyardık. Kimi siyasiler ya da yöneticiler hakkında dönem dönem bu ve benzeri duyumlar ulaşıyor ve gerekli önlemler alınıyor'' 

''İMAMOĞLU VE EKİBİ ŞU AN TOPLANTI HALİNDE''

Gazeteci Ayşenur Arslan, Halk TV'de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik IŞİD militanlarınca suikast hazırlığı yapıldığı, bu nedenle İmamoğlu'nun koruma sayısının artırıldığı yönündeki haberle ilgili şu ifadeleri kullandı: 

 "İmamoğlu ve ekibi şu an bir toplantı halinde. Bu bilginin yayılması toplantıya bomba gibi düştü çünkü onlar bunu biliyordu. Türkiye'nin gündemi çok yoğun olduğu için İmamoğlu ve ekibi kamuoyuna aktarmak istemediler. Çünkü kaos ortamı oluşturmak isteniyor suçlaması yapılabilirdi. Bu nedenle İmamoğlu ve ekibi, bu durumun İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulmasını beklediler." 

''3 İSİME YÖNELİK BİR HAZIRLIK VAR''

Gazeteci Barış Yarkadaş, Halk TV canlı yayınında  Ekrem İmamoğlu'na suikast alarmıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Barış Yarkadaş da iddialarla ilgili CHP'li bir milletvekili ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

Yarkadaş'ın konuyla ilgili açıklamasında, "19 ya da 20 Kasım'da CHP'nin önemli bir milletvekiline, Türkiye'de etkin siyaset yapan bir isimden bilgi geliyor. Deniliyor ki '3 isme yönelik bir hazırlık var, bu tür iddialar var. İsimler üzerinde devlet tarafından önlem alınması için çalışma yapılıyor. Size de zaten bilgi verilecek ama, hedef isim yüzde 90 Ekrem İmamoğlu, işler bürokrasiye kalmadan siz İmamoğlu'na bilgi verin.' Arkadaşımız bunun üzerine hem İmamoğlu ile hem de çevresi ile irtibata geçiyor. İmamoğlu ve çevresi de 'Emniyet bizi bu konuda uyardı, gerekli çalışmalar yapılıyor' şeklinde dönüş yapıyor. Yani İmamoğlu ve çevresine yönelik bir çalışma yapıldığı ortada'' ifadelerini kullandı.

AYTUNÇ ERKİN BELGEYİ AÇIKLADI

Sözcü Gazetesi Yazarı Aytunç Erkin, Emniyetten İBB’ye giden uyarı belgesini Halk TV’de okudu.

Uyarı belgesi şu şekilde: ''Çatışma bölgelerinde DEAŞ terör örgütünün faaliyetinin tespit ve deşifresine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, çatışma bölgelerinde DEAŞ terör örgütü adına sözde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren örgüt mensupları tarafından, meskul örgüte mensup olarak ülkemizde faaliyet gösteren şahıs/şahıslara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik eylem yapılması yönünde talimat verildiği şeklinde istihbari mahiyette bilgiler bildirilmiştir''

Politika