Flaş... İngiltere korona aşı için tarih verdi!

Flaş... İngiltere korona aşı için tarih verdi!

İngiltere'den müjde gibi haber geldi. Sağlık Bakan Oxford Covid19 aşını bulmaya yakın diyerek tarih açıkladı

İngiltere'den müjde gibi haber geldi. Sağlık Bakan Oxford Covid19 aşını bulmaya yakın diyerek tarih açıkladı

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yeni tip koronavirüs aşısına ilişkin müjdeyi verdi. Hancock, “En iyi durum senaryosuna” göre aşının yıl başına kadar hazır olacağını söyledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, "en iyi durum senaryosuna" göre yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının yıl başına kadar hazır olacağını söyledi. Parlamento Bilim ve Teknoloji Komitesi'nde konuşan Hancock, kendisinin hayata hep iyimser baktığını belirtti ve "En iyi durum senaryosuna göre Covid-19 aşısının Noel'e kadar bulunup bulunmayacağını soruyorsanız, benim yanıtım evet" dedi. Matt Hancock, aşı geliştirilmesiyle ilgili zorluklara dikkati çekerek, ihtiyatlı olunmasından yana olduğunu söyledi. Hancock, "Bu konuda çok çalışıyoruz ama Noel Baba'yı oynama sözü veremem, aşıyı ancak klinik olarak güvenli olduğunu bildiğimizde öneriyoruz" ifadelerini kullandı. İngiliz bakan, aşıyı bulmaları halinde, bundan bütün dünya vatandaşlarının faydalanacağını sözlerine ekledi.

"OXFORD ÜNİVERSİTESİ AŞIYI BULMAYA YAKIN"

Covid-19 ile mücadele çalışmalarında önemli aşama kaydeden Oxford Üniversitesi araştırmacıları da, pazartesi günü yaptıkları açıklamada, üzerinde çalıştıkları aşının, salgına karşı herkesin bağışıklık sistemini güçlendirmesi konusunda olumlu yanıtlar verdiğini açıklamıştı. Oxford Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ve Oxford Aşı Grubun işbirliğinde yürütülen çalışmalarda, Covid-19'a karşı güvenli ve etkili bir aşı bulma yolunda önemli bir adım atıldığı kaydedilmişti. Çalışmaların sonuçlarının paylaşıldığı açıklamada, potansiyel Covid-19 aşısının 14 gün içinde T hücresi, 28 gün içinde de antikor yanıtı verdiği aktarılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya