Flaş! Meteoroloji’den 15 il için kritik uyarı!

Flaş! Meteoroloji’den 15 il için kritik uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesinde 15 il için 'turuncu kod' ile uyarı yayımlandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde yer alan bilgilere göre bugün, Türkiye'nin doğu illerinde kar erimesi ve çığ tehlikesi bulunuyor.

 

Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Artvin, Bingöl, Tunceli, Ağrı, Bitlis, Van, Şırnak, Muş, Hakkari, Siirt'te yurttaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi. Öte yandan kar yağışı, Ardahan, Kars, Ağrı, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Van, Bitlis ve Hakkari'de etkisini sürdürecek. Marmara Bölgesi ve çevresinde ise puslu bir havanın hakim olması bekleniyor.Akdeniz ve Ege kıyılarında güneş yüzünü gösterecek. Karadeniz'de yağmurlu bir hava hakim olacak. Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak bekleniyor.

TURUNCU UYARI NEDİR?

MeteoUYARI sistemiyle Meteoroloji tarafından yapılan turuncu uyarı hasar ve kayıpların oluşması muhtemel anlamına geliyor. MGM’nin hazırlayıp yetkili kişiler ile paylaştığı uyarılar, MeteoUYARI sistemine uyarlanmıştır. Bu sayede uyarıların daha iyi anlaşılması sağlanacaktır. Uyarı seviyeleri ve renkler, meteorolojik hadisenin şiddeti, görülme sıklığı, etki alanı ve süresi dikkate alınarak belirlenir. MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

KIRMIZI RENK:

Kırmızı, havayla ilgili "çok tehlikeli durum"un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.

TURUNCU RENK:

Turuncu, havayla ilgili "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SARI RENK: Sarı, havada "potansiyel tehlike durumu"na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

YEŞİL RENK: Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor. ***

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU EDİRNE Parçalı ve az bulutlu 15°C İSTANBUL Parçalı ve az bulutlu 14°C KIRKLARELİ Parçalı ve az bulutlu 15°C KOCAELİ Parçalı ve az bulutlu 18°C A.KARAHİSAR Parçalı ve az bulutlu 14°C DENİZLİ Parçalı ve az bulutlu 19°C İZMİR Parçalı ve az bulutlu 21°C MANİSA Parçalı ve az bulutlu 19°C ADANA Parçalı, yer yer çok bulutlu 20°C ANTALYA Parçalı ve az bulutlu 20°C HATAY Parçalı, yer yer çok bulutlu 18°C ISPARTA Parçalı ve az bulutlu 16°C ANKARA Parçalı ve az bulutlu 12°C ESKİŞEHİR Parçalı ve az bulutlu 14°C KONYA Parçalı ve az bulutlu 15°C SİVAS Parçalı ve az bulutlu 9°C BOLU Parçalı, yer yer çok bulutlu, kuzeydoğusu sabah ilk saatlerde hafif yağmurlu 14°C DÜZCE Parçalı, yer yer çok bulutlu 19°C KASTAMONU Parçalı, yer yer çok bulutlu, sabah ilk saatlerde hafif yağmurlu 13°C ZONGULDAK Parçalı, yer yer çok bulutlu 13°C AMASYA Parçalı ve çok bulutlu 16°C RİZE Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı 14°C SAMSUN Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı 16°C TRABZON Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15°C ERZURUM Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kar yağışlı 2°C HAKKÂRİ Parçalı ve çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı 2°C KARS Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kar yağışlı 2°C VAN Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 4°C DİYARBAKIR Parçalı, yer yer çok bulutlu 14°C ANTEP Parçalı, yer yer çok bulutlu 15°C SİİRT Parçalı, yer yer çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 11°C URFA Parçalı, yer yer çok bulutlu 17°C

Yaşam