Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan KYK borcu açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan KYK borcu açıklaması

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından verilen KYK borçları ile ilgili soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan cevap geldi....

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından verilen KYK borçları ile ilgili soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan cevap geldi.

Birçok gencin geri ödemesinde zorluk çektiği KYK borçları ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’ndan açıklama geldi. Bakan Kasapoğlu, gençlerin sigortalı iş bulana kadar başvuru yaparak bu borcu erteleyebileceğini açıkladı.

İşe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına yöneltilen soru önergesine bakanlıktan verilen cevapta, “Bakanlığımızdan öğrenim kredisi almış olan öğrencinin borcunu, öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim görmesi halinde dört yıl) sonra başlamak üzere kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde ödemesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur. Vatani görevini yerine getirmekte olan borçlularımızın kredi borçları da durumlarını belgelendirmeleri halinde askerlik sürelerince ertelenmektedir” denildi.

Durumlarını KYK’ya bildirilmeleri önemlidir

Bakanlıktan gelen cevabı değerlendiren İyi Partili Koncuk, “Kasapoğlu’nun kredi çeken öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup, sigortalı bir işe girene kadar borcunu erteleme imkanı mevcuttur, ifadesi kredi borcu bulunan, ödeme zorluğu içinde işsiz gençlerimiz açısından çok önemlidir. Bu durumda, sigortalı bir işe girmemiş olan, işsiz kredi borçlusu gençlerimizin durumunun KYK’ya bildirilmeleri önemlidir” ifadelerini kullandı.