George Floyd davasında itiraf: Yaşatmama izin vermediler!

George Floyd davasında itiraf: Yaşatmama izin vermediler!

George Floyd davasında Minneapolis itfaiyesinde ilk yardım uzmanı olarak görev yapan Genevieve Hansen olay günü yaşadıklarını, "Öldürülen bir adam vardı ve yeteneklerimle tıbbi yardım sağlayabilirdim. Bu insan bu haktan mahrum bırakıldı" dedi.

Amerika'nın Minneapolis kentinde geçen yıl polis şiddeti ve ırkçılığın protesto edildiği gösterilere yol açan George Floyd'un gözaltı sırasında ölümüne ilişkin dava süreci başladı. Sözcü den Tayfun Hopalı'nın haberine göre, gözaltı sırasında Floyd'un boynuna diziyle 8 dakika 46 saniye boyunca bastırarak nefessiz kalıp ölmesine neden olan polis memuru Derek Chauvin'in yeminine ve rozetine ihanet ettiğini belirten Savcı Jerry Blackwell, “Aşırı ve makul olmayan güç kullanarak elleri kelepçeli Floyd'un 27 kez nefes alamadığını söylemesine rağmen dizini ensesinden çekmedi ve hareketsiz kaldı” dedi. 

"Vücudunda metamfetamin vardı"

Savunma avukatı Eric Nelson ise Chauvin'in Floyd'u polis arabasına almaya çalışarak 19 yıllık kariyeri boyunca eğitimini aldığı şeyi yaptığını söyleyerek, “Floyd'da nefessiz kalarak boğulmanın önemli göstergelerinden hiçbiri görülmedi. Floyd'un vücudunda fentanil ve metamfetamin vardı” dedi. Duruşma sırasında yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Minneapolis itfaiyesinde ilk yardım uzmanı olarak görev yapan 27 yaşındaki Genevieve Hansen, “Öldürülen bir adam vardı ve yeteneklerimle tıbbi yardım sağlayabilirdim. Bu insan bu haktan mahrum bırakıldı” dedi.

"Yalvardım ama fayda etmedi"

Hansen yaşadıklarını mahkemede şöyle anlattı: “Floyd tepki vermeyerek yerde yatıyordu, polislere yardım etmemiz gerektiğini anlattım. Nasıl yapılması gerektiğini söyledim, yalvardım ama fayda etmedi. Üç yetişkin adamın birisine ağırlık vermesi çok fazlaydı. Onun bilinç düzeyinin değiştiğini ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyduğunun ilk işareti olduğunu fark etmem uzun sürmedi. Floyd'un vücudundan bir miktar sıvı geldiğini fark ettim ve çoğu durumda bir hastanın öldüğünde mesanesini serbest bıraktığını görüyoruz. Polis memuru ağırlığının büyük bir kısmı Floyd’un boynunda durduğu halde, onun altında mücadele ederken bile rahat görünüyordu.” Polis memuru Derek Chauvin 65 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Davanın 4 hafta sürmesi bekleniyor.

Dünya