Gezi Davası tutuklularını ziyaret

Gezi Davası tutuklularını ziyaret

''Onlar buradan başları dik bir şekilde çıkacaklar''

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile CHP PM Üyesi Aysu Bankoğlu, Gezi Parkı davası tutuklularını ziyaret etti. Karaca, “Moralleri iyi. Onlar buradan başı dik bir şekilde çıkacaklar. Özgürlükte kucaklaşacağız” dedi.

Karaca ve Bankoğlu, Can Atalay, Ali Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman ile Silivri Cezaevi’nde, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden ile Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde görüştü.

Yapılan ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Gülizar Biçer Karaca, “Biz gerçekten içeriye girerken çok farklı duygularla girmiştik. Hem Hakan Bey, hem Can Bey, Tayfun Bey inanılmaz moralliler. ‘Bizler üzerinden toplumu korkutmak istediler lakin biz korkmadık. Toplum da korkmadı. Bilakis haksızlığa, hukuksuzluğa ve dosyada hiçbir somut delil olmaksızın bize bu derece ağır cezalar verilmesi toplumdaki öfkeyi tetikledi. Öfke, toplumu, hukuk ve adalet çerçevesinde bir araya getirdi. Gezi’de bir araya gelenler bugün bu dava üzerinden o öfkeyle tekrar bir araya geldiler’ dediler” dedi.

"Bu toplum onlara artık izin vermiyor, vermeyecek de”

Gezi Parkı eylemlerinin korku duvarını yıktığını belirterek, “’Barışçıl eylemlerle hukuksuzluğa karşı, yaşam biçimlerine, yaşam şekline ve yaşam alanlarına karşı direniş göstermesinler ki biz istediğimiz gibi bu toplumu dizayn edelim, istediğimiz gibi yaşam alanlarında rantı açabilelim’ dediler lakin bu toplum onlara artık izin vermiyor, vermeyecek de” diyen Karaca, şöyle konuştu:

“Gezi Davası'nda bu ağır cezaların verilmesi de yine onları hedefine ulaştıramadı. İçerideki arkadaşlarımız biliyorlar ve bize de aynı şeyi söylüyorlar. Biz de inanıyoruz. Buradan onlar başı dik bir şekilde çıkacaklar. Özgürlükte kucaklaşacağız. Onları bugün burada bir bedel ödemek zorunda bırakan sevdiklerinden ve bütün toplumdan mücadelelerinden ve mesleklerinden uzak burada tutuyorlar. Biz buraya gelmeye devam edeceğiz. Onlarla birlikte bu dayanışmayı ve bu mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Gezi kazanacak. Korkmayanlar kazanacak. Mücadele edenler kazanacak.”

 “Çorlu’daki aileler ilk defa avukatları Can Atalay olmaksızın duruşmaya çıktılar"

Karaca, “Çorlu’daki aileler ilk defa avukatları Can Atalay olmaksızın duruşmaya çıktılar. Toplumsal davalarda, Çorlu’da, Hendek’te, Soma’da o mağdurların, mağdur ailelerinin yanlarındaki hem hukukçu olarak hem insan olarak cesaret ve destek abidesi olan Can’sız bir duruşma yapıldı. Onlar da susmadılar, daha da cesaretlendiler. Onların cesareti, onların neşesi, onların dik duruşu ve onların topluma bu şekilde vermiş olduğu mesajlarla bu toplum da o korku duvarlarına bir daha hapsolmayacak” dedi.

"Hak hukuk ve adalet mücadelesine devam edeceğiz"

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu açıklamasında şunları söyledi:

"Bu hukuksuz Gezi kararıyla demokrasi mücadelesine hak hukuk ve adalet mücadelesine devam edeceğiz. Çünkü biz Gezi ile öğrendik ki her yaştan insan birçok genç, çevreci, doğanın, adaletin insanın özgürlüğü için bir araya geldi. Bir arada aynı şarkıyı söyleyebildiğimizi öğrendik aslında Gezi süreci ile. Ve bu Gezi süreci ile öğrendiğimiz bu mücadeleyi özgürlük mücadelesi, demokrasi mücadelesi, adalet ve hukuk mücadelesine devam edeceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika