'Gismo' ve 'Kadın Bond' lakaplı radyocular kimlerdi?

'Gismo' ve 'Kadın Bond' lakaplı radyocular kimlerdi?

Ender USLUBu yazımızın konusu Power FM’in kuruluş yıllarından 2 DJ.. Bu DJ arkadaşlara geçmeden önce Power FM’ den söz edelim biraz:Power FM, 5 Kasım 1992 de, Taksim’de The Marmara Otel’in hemen yan sokağında Wakkorama mağazasının...

Ender USLU

Bu yazımızın konusu Power FM’in kuruluş yıllarından 2 DJ.. Bu DJ arkadaşlara geçmeden önce Power FM’ den söz edelim biraz:

Power FM, 5 Kasım 1992 de, Taksim’de The Marmara Otel’in hemen yan sokağında Wakkorama mağazasının içinde kurulmuştu. Mağazanın ortasındaki fanus-stüdyo’dan yayın yapılırdı. O yılların Power FM DJ’lerinden ikisi bu yazımızın konusu; İlki Gismo:

Gismo lakaplı DJ, kuruluş yıllarında “Kırmızı Işık'' adıyla bir program sunardı Power FM’ de… Çok uzun sürmedi radyo yaşamı… Evet bahsettiğimiz kişi Mustafa Sandal Türkiye’nin ilk DJ’lerinden idi…

MUSTAFA SANDAL

 TRT’nin ritm sanatçılarından olan Hüseyin İleri, anne tarafından dedesi idi Mustafa Sandal’ın. Müzisyenlik tarafı ağır bastığı için kısa bir radyo yaşamı oldu demiştik. Türkiye’de 92 yılında başlayan Özel Radyo oluşumları 93 yılında radyoların mühürlenmesiyle 94 yılında RTÜK Yasası’nın çıkışına kadar ara verdi. 94 Yılında yasa ile birlikte tekrar açılan Power FM kadrosunda Mustafa Sandal artık yoktu.

mustafa-001.jpgmustafa1.jpg

Mustafa Sandal’ın müzik yaşamı daha önce başlamıştı. Henüz 20 yaşındayken, 90’lı yılların başında Bülent Tezcan ile birlikte yazdığı “Vazgeçme'' şarkısını Ajda Pekkan yorumladı. Daha sonra Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, İzel,Reyhan Karaca, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren’ e de besteler verdi. Power FM’ deki radyoculuk yaşamını noktaladıktan sonra da 1994 Yılı’ nın Temmuz ayında ilk albümü “Suç Bende''yi çıkardı Mustafa Sandal.

meltem.jpg

MELTEM CUMBUL

Diğer Power FM DJ’i de Türkiye’nin ilk’lerinden biri… Çalıştığı 95 yıllarında Power FM’in Prime Time sorumluluğunu üstlenen, 17:00-19:00 saatleri arasında yayın yapan Meltem Cumbul Türkiye’nin ilk kadın DJ’i ünvanına sahip.

24 Şubat 1995 Tarihinde yayınlanan Dalga FM Dergisi’nde yayınlanan Şaban Ok’ un yazısı şöyle:

“Meltem Cumbul, Ömer Karacan ile birlikte TRT 1’de ''Genç Çizgi’ programını yapmış. İngiltere’de yaşadığı yıllarda Londra’da Radyo Tek’ de ilk mikrofon başına geçişi oldu. Bu sayede kendisi ''İlk Özel Radyo Kadın DJ’i '' olma özelliğine sahip.''

Türkiye’ye döndükten sonra Power FM’de çalışmaya başlayan Meltem Cumbul, hafta içi her gün 17:00-19:00 saatleri arasında ''Meltem Show’ u hazırlayıp sunuyor.

Meltem Show’un motto’su ''En iyi müzik, en yeni müzik’… Yeni çıkan yabancı pop şarkılarının en iyileri ile klasikleşmiş yabancı pop şarkılarına programında yer veren Meltem Cumbul ayrıca müzik, sinema ve tiyatro gibi kültürel haberleri de dinleyicilerine sunuyor.

Kendisini ''Tek Kadın Bond Meltem Bond’ olarak sloganlaştıran Meltem Cumbul, hedef kitlesini 15-40 yaş arası olarak belirlediklerini söylüyor.

1970 İzmir doğumlu olduğunu röportajında belirten Meltem Cumbul, Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü mezunu olmasının radyoculuk hayatına önemli katkıları olduğunu da ifade ediyor.

m2-009.jpg

O yıllarda çalıştığı kurum olan Power FM ile ilgili de düşüncelerini şöyle açıklamış Meltem Cumbul:

“Ekip çok güzel. İlk başta çalışanını mutlu etmesini bilen bir radyo. Burada insanın uzun saatlerde çalışabilmesi için onu motive edebilecek bütün imkanlar sunulmuş. Bizlere de bilgi ve birikimlerini en iyi şekilde dinleyiciye aktarmak kalıyor. Bu yönüyle Power FM benim için çok önemli.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv