Google Haritalar orman yangını özelliği tanıttı

Google Haritalar orman yangını özelliği tanıttı

Teknoloji devi, bu yeni özelliğin geçen yıl ABD’de kullanıma sunulan orman yangını sınır haritasına dayandığını ve insanların “acil durumlarda hızlı ve bilinçli kararlar vermelerine” yardımcı olmayı amaçladığını söylüyor.

Özellik etkinleştirildiğinde, kullanıcılar bulundukları yerdeki orman yangınlarını görebilecekler. Uygulama üzerine gösterilen yangın alanlarından herhangi birine dokunarak, yerel yönetim tarafından sağlanan acil durum web sitelerine, yardım hattı numaralarına ve tahliye ayrıntılarına bağlanabilecekler.

Google Haritalar, dünya çapında orman yangını takibini başlatacak

Özellik ayrıca yangının çevrelenmesi, yaktığı dönümler ve bu bilgilerin en son ne zaman bildirildiği de dahil olmak üzere yangınla ilgili ayrıntıları da gösterecek. Orman yangını özelliği, bu hafta Android cihazlara ve Ekim ayında iOS cihazlara ve PC’lere küresel bir sunumda aktarılacak. Google, önümüzdeki aylarda Avustralya’dan başlayarak bu düzeyde ayrıntıyı daha fazla yerde sunmayı planlıyor. Son bir yılda çıkan orman yangınlarını göz önünde bulundurursak özellik oldukça kullanışlı olabilir. Küresel ısınmaya çok kötü etkileri olan orman yangınları tüm dünyamızı olumsuz etkileyen bir afet. Özellikle yazın artan sıcaklarla ortaya çıkan yangınların kontrol altına alınması hiç kolay olmamıştı. Bu özellikle Google Haritalar elinden geldiğince bu konuda topluma katkı sağlamaya çalışıyor desek yanlış olmaz.

Facebook bebekleri müşteri haline getirmek istiyor: Korkunç planlar deşifre oldu

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji