Google’dan yeni nesil konsollara göz dağı! Google Stadia

Google’dan yeni nesil konsollara göz dağı! Google Stadia

Nitekim Jade Raymond’un da Google’a katılması bu husustaki dedikoduları arttırmıştı. Sonunda Google Stadia ile oyun tarafındaki projesini açıkladı.

Bir süredir Google’ın yeni bir oyun konsolu tanıtacağına dair bazı söylentiler mevcuttu. Nitekim Jade Raymond’un da Google’a katılması bu husustaki dedikoduları arttırmıştı. Sonunda Google Stadia ile oyun tarafındaki projesini açıkladı.

Genel beklenti Google’ın yeni bir konsol tanıtması yönündeydi. Fakat teknoloji devi yeni bir konsol yerine yeni bir oyun streaming servisi tanıttı. Google Stadia ismiyle tanıtılan bu servis, oyunları bulut üzerinden oynamanıza imkan verecek. Android, iOS ve Windows tabanlı cihazları destekleyecek olan Google Stadia, Linux ve Vulkan alt yapısını kullanacak.

google stadia

AMD’nin yeni GPU’sundan yararlanacak olan Stadia 10.7 teraflops değerinde güce sahip olacak. Xbox One X’in 6.0 teraflopsluk bir güce sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, Google Stadia’nın yeni nesil konsollarla yarışacak nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

Buna ek olarak özel üretim 2.7 GHz x86 CPU ve 16GB RAM’e sahip olacak sistem 4K 60 FPS desteği sunacak. İlerleyen zamanlarda bu desteğin 8K’ya kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Elbette bu servisi kullanmak isteyenlerin son derece hızlı bir internete ihtiyaç duyacaklarını da belirtelim. Açıkçası ülkemizdeki mevcut internet hızlarıyla Stadia’yı kullanmak pek mümkün değil. Fakat önümüzdeki yıllarda 5G’nin hizmete girmesiyle bu servisi kullanmak mümkün olabilir. Yine de bekleyip göreceğiz.

Avrupa’da en çok satan 10 otomobil!

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji