Gözaltına alınan emekli amiraller için flaş karar

Gözaltına alınan emekli amiraller için flaş karar

Montrö ile ilgili bildiriye imza atan emekli amirallerden 10'u gözaltına alınmıştı. Emekli amirallerin gözaltı süresi uzatıldı.

Geçtiğimiz cumartesi gecesi (4 Nisan 2021) 104 emekli amiral imzasıyla Montrö Boğazlar Sözleşmesinin tartışmaya açılması ve tekkedeki sarıklı amiralle ilgili olarak bir bildiri yayımlandı. Bildiri, iktidar kanadında 'darbe çağrısı' olarak yorumlandı. Emekli amirallerden 'öncülük' ettiği öne sürülenler şafak operasyonuyla gözaltına alındı.

Avukat Celal Ülgen, gözaltındaki 10 emekli amiralin gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatıldığını duyurdu. BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre; emekli amirallerin gözaltı süreleri 2018 yılında çıkan Terörle Mücadel Kanunun geçici maddesi kapsamında uzatıldı. Bu maddenin geçerliliği ise 25 Temmuz 2022 yılında sona eriyor.

Ülgen konuya ilişkin yaptığı açıklamada gözaltına alındıkları andan itibaren delillerin toplanması ve işlemlerin başlatılması gerektiğini altını çizerek "Geçtiğimiz bu dört günde herhangi bir iade alma girişimi olmadı" ifadelerini kullandı.

GENEL