Güvenlik soruşturmalarında 'iki yıl' teklifi

Güvenlik soruşturmalarında 'iki yıl' teklifi

AKP’li milletvekillerinin imzası ile Meclis Başkanlığı’na sunulan 18 maddelik yeni ‘torba yasa’ teklifi ile Güvenlik soruşturmasını kimin yapacağı, hangi

AKP’li milletvekillerinin imzası ile Meclis Başkanlığı’na sunulan 18 maddelik yeni ‘torba yasa’ teklifi ile Güvenlik soruşturmasını kimin yapacağı, hangi tür soruların sorulacağı, bilgilerin nasıl saklanacağı yasada belirleniyor. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlem tamamlandıktan iki yıl sonra silinecek.

AKP, 18 maddelik yeni ‘torba yasa’ teklifini, TBMM Başkanlığı’na sundu. Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa’ teklifi ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması öngörülüyor.

Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa’ teklifi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) güvenlik soruşturmalarını, ‘özel hayatın ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili gerekli mekanizmalar olmadığı’ gerekçesiyle iptal etmesinin ardından, yeni sistemi belirliyor. Güvenlik soruşturmasını kimin yapacağı, hangi tür soruların sorulacağı, bilgilerin nasıl saklanacağı yasada belirleniyor.

İKİ YIL SONRA SİLİNECEK

Bu çerçevede, güvenlik soruşturmalarını, ‘MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri’ olarak belirlendi. Bu birimler, veri güvenliğine ilişkin mevzuata göre önlemleri alacak. Elde edilen veriler, yalnızca amacına yönelik olarak işlenebilecek, aktarılabilecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlem tamamlandıktan iki yıl sonra silinecek.