HaberTürk yazarı Fatih Altaylı: Birtakım mafyatik organizasyonlar, şirketlerin yöneticilerini, çalışanlarını, ortaklarını tehdit edemezler

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı: Birtakım mafyatik organizasyonlar, şirketlerin yöneticilerini, çalışanlarını, ortaklarını tehdit edemezler

"Hukukun da bittiği bir devlet zaten çoktan bitmiştir"

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, suç örgütü liderliğinden hapis yatan Kürşad Yılmaz'ın BİM CEO'su Galip Aykaç'ı tehdit etmesine gönderme yaparak, "Bugün birtakım karanlık tipler, birtakım mafyatik organizasyonlar, birtakım suç örgütü lideri ya da mensubu kişiler, kafalarına estiği gibi bu şirketlerin yöneticilerini, çalışanlarını, ortaklarını tehdit edemezler. Bunlara karşı şiddet kullanacaklarını ima edemezler. Açık açık saldırganlığı teşvik edemezler. Ederlerse karşılarında Cumhuriyet’in savcılarını bulmaları gerekir. Eğer bulmuyorlarsa o ülkede sadece adalet değil, hukuk da bitmiş demektir." değerlendirmesini yaptı. 

Altaylı yazısında, "Ucuzluk market zincirlerinden pek hazzetmediğimi, bunlarla ilgili geçmiş yıllarda yazdıklarımdan, Habertürk gazetesini yönettiğim yıllardaki haberlerimizden, ekonomi sayfalarımızdaki analizlerden anımsar eski okurlarımız. Hazzetmememin nedeni elbette ki yaptıkları iş değildi. Ben kontrolsüz piyasalarda, hakim durum oluşturan oligopollerin, uzun kısa ve orta dönemde halka büyük zararlar verdiğini, ekonomiyi bozduğun düşünürüm. Hele bir de bunların arkasında ciddi bir siyasi destek var ise bir süre sonra bunların kamu düzenine tehlike oluşturdukları da aşikardır. Üstelik de bu tip yapılar otoriter siyasi yapılara can suyu da oluştururlar başlangıçta. Sonrasında ise aralarında güç savaşı başlar o ayrı." ifadesini kullandı.

Altaylı şunları kaydetti:

"Rusya’da Putin’in zaman zaman kendi yarattığı “Oligarklara” yaptıkları bunun en iyi örneğidir.

Ancak benim böyle bir düşünce içinde olmam bugün bu marketlere ve bu marketlerin yöneticilerine yönelik durumu kabul etmem anlamına da gelmez.

Bugün birtakım karanlık tipler, birtakım mafyatik organizasyonlar, birtakım suç örgütü lideri ya da mensubu kişiler, kafalarına estiği gibi bu şirketlerin yöneticilerini, çalışanlarını, ortaklarını tehdit edemezler. Bunlara karşı şiddet kullanacaklarını ima edemezler. Açık açık saldırganlığı teşvik edemezler. Ederlerse karşılarında Cumhuriyet’in savcılarını bulmaları gerekir. Eğer bulmuyorlarsa o ülkede sadece Adalet değil, hukuk da bitmiş demektir. Hukukun da bittiği bir devlet. Zaten çoktan bitmiştir.

Ama zaten bu tehditler devletin ajansı, devletin televizyonu aracılığı ile savruluyorken bizim yazdığımız olsa olsa hikayedir. 

Hani şu annesi ile kadı arasındaki ilişkiden şikayet eden vatandaşın hikayesi gibi."

Etiketler :