HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'dan Onur Şener cinayeti yorumu: Bu caniler devlet memurluğunda suçlar işlemiş olsalar dahi işlerini sürdürüyor, "mülakat" denilen sistemin neden getirildiğini şimdi anlamışsınızdır

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'dan Onur Şener cinayeti yorumu: Bu caniler devlet memurluğunda suçlar işlemiş olsalar dahi işlerini sürdürüyor, "mülakat" denilen sistemin neden getirildiğini şimdi anlamışsınızd

''Fakat bu caniler, her türlü sınavı ve mülakatı başarıyla geçtikleri, geçirildikleri yetmezmiş gibi, bir de görevleri esnasında devlet memurluğunda hoş görülmeyecek suçlar işlemiş olsalar dahi o işlerini sürdürüyorlar."

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Ankara'da karaoke yapmadan şarkı söylemesini isteyen grubun talebini yerine getirmediği için öldürülen müzisyen Onur Şener cinayetinde, kamuda çalışan ikisi devletin müfettişi, biri üst düzey stratejik kuruluşda çalışan üç kişi için "bunlar nasıl devlette memur oldu" sorusunu yönelterek, "Öyle ya, sizin, bizim çocuklarımız KPSS’de birinci olsa dahi, yüksek notlar alsa dahi mülakatlarda eleniyor, yanlışlıkla, isim benzerliği nedeniyle falan mülakatı da geçmiş olsa dahi memurluğu sırasında en ufak bir hata yapsa, meyhaneye gitse, kısa etek giyse, bir siyasi ya da sosyal etkinliğin kenarından geçse, LGBT yürüyüşüne bırakın katılmayı o sırada o bölgede dolaşsa devlet memurluğundan atılıyor.

Fakat bu caniler, her türlü sınavı ve mülakatı başarıyla geçtikleri, geçirildikleri yetmezmiş gibi, bir de görevleri esnasında devlet memurluğunda hoş görülmeyecek suçlar işlemiş olsalar dahi o işlerini sürdürüyorlar." diye yazdı.

Normalde asla olmamaları gereken bir makamda mülakat sistemi sayesinde getirildiklerine işaret eden Altaylı, "Bakın ailelerinde, çevrelerinde, memleketlerinde parti aidiyetine sahip kim var, kimler var, anlarsınız nasıl olduklarını. Ben iktidarın sadece üst düzey bürokraside “O işi en yapamayacak ve en layık olmayan kişi bulup atadığını” düşünürdüm hep.

Meğer tepeden aşağıya böyle bir yetenekleri varmış. Devleti bitirmenin de zaten en sağlam yolu budur. Bu cinayet bir kişinin öldürülmesiyle kalmadı, cinayetin altından devletin de öldürülmeye çalışıldığı ortaya çıktı. Hem de taammüden." ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı için tıklayın...


 

Etiketler :