Haiti Devlet Başkanı öldürüldü!

Haiti Devlet Başkanı öldürüldü!

Son dakika bilgisine göre; Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse, özel konutunda uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Haiti Devlet Başkanı uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. AP'nin haberine göre, Moise kimliği belirsiz bir grup tarafından özel konutunda öldürüldü. First Lady Moise'nin ise hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Reuters ise saldırının gece yarısı gerçekleştiğini duyurdu.

Haiti'nin geçici Başbakanı Claude Joseph, Devlet Başkanı'na yapılan suikast bilgisini basına duyurdu. Joseph, "Devletin bekasını garanti altına almak ve halkı korumak için tüm tedbirler alınıyor" dedi.

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de sokakların kontrolünü ele geçirmek isteyen çetelerin birbirleriyle ve polisle çatışmasından dolayı şiddet tırmanmıştı.

Kentteki şiddet, artan yoksulluk ve siyasi istikrarsızlıkla körüklendi. Moise Devlet Başkanlığı, görevine geldiği 2017'den beri şiddetli protestoların hedefindeydi. Muhalefet, Moise'yi bu yıl daha 'otoriter olmakla' ve görev süresini aşarak 'diktatörlük kurmaya çalışmakla' suçlamaktaydı. Moise ise bu suçlamaları reddediyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya