Havalimanlarında yeni dönem… İlk ‘salgın sertifikası’ İstanbul Havalimanı’na verildi

Havalimanlarında yeni dönem… İlk ‘salgın sertifikası’ İstanbul Havalimanı’na verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "sertifika" sistemine geçildiğini duyurdu.İlk ‘salgın sertifikası’ İstanbul Havalimanı’na verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, havalimanlarında "sertifika" sistemine geçildiğini duyurdu. Bakan Karaismailoğlu, ilk "Havalimanı Salgın Sertifikası"nın İstanbul Havalimanı’na verildiğini söyledi.

Normalleşme sürecinin İstanbul'dan Ankara'ya gerçekleştirileceği ilk uçuş öncesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla İstanbul Havalimanı Salgın Sertifikası Takdim Töreni düzenlendi.

Normalleşme sabahında İstanbul trafiğinde yoğunluk

Törende konuşan Bakan Karaismailoğlu,  bugün ilk uçuşu gerçekleştirdiklerini belirterek, sosyal ve ekonomik hayatın yeniden canlanması için ulaştırma hizmetlerindeki normalleşmenin, ilk ve en önemli adımlardan olacağını söyledi.

Vatandaşların sağlığını "öncelikleri" kabul ederek havalimanlarında ve uçaklarda tüm sağlık tedbirlerini en üst düzeyde aldıklarını belirten Karaismailoğlu,

Tedbirleri yerine getiren havalimanlarını hizmete açtıklarını bildirdi.

Normalleşme sürecinin başlamasına az kaldı!1 Haziran’da açılacak yerler

Bakan Karaismailoğlu , "Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenen koruyucu sağlık tedbirleri konusunda gereklilikleri yerine getiren havalimanlarımızı da sertifikalandırmaya başlamış olduk. Bu kapsamda ilk "Havalimanı Salgın Sertifikası"nı İstanbul Havalimanı’na takdim ettik" dedi.

Sürecin tüm havalimanlarını kapsayacağını belirten

Bakan, "Bugün itibariyle, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Antalya ve Trabzon Havalimanları sertifikalandı" bilgisini verdi.

‘Normalleşme’ sürecinde yeme içme tesislerinde uygulanacak önlemler belli oldu

Yeni tip koronavirüse ilişkin kontrollü normalleşme sürecinde İçişleri Bakanlığınca belirlenecek tarihte faaliyete geçirilmek üzere, müstakil yeme-içme tesislerinde uygulanmak üzere genelge yayımlandı. Genelgeye göre, müşterilerin yeme-içme faaliyeti dışında maske takması istenecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un imzasıyla, Koronavirüs'e ilişkin kontrollü 'normalleşme' sürecinde İçişleri Bakanlığı'nca belirlenecek tarihte faaliyete geçirilmek üzere, müstakil yeme-içme tesislerinde uygulanmak üzere genelge yayımlandı.

Genelgeye göre; işletme genelinde Koronavirüs ve hijyen kurallarını ve uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanarak protokol düzenli aralıklarla değerlendirilecek, kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek.

Tesis işletmecileri, tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlü olacak.

Genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanarak tesisin misafir kapasitesi sosyal mesafe planına göre belirlenecek ve bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilerek kapasite bilgisi, tesisin girişinde görülebilir bir yere asılacak.

Ayrıca, tesis giriş holünde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında

tesiste uygulanan ve uyulması gereken Covid-19 tedbirleri ve kurallarının yer aldığı panolar düzenlenecek. Covid-19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliği protokolü, haşere ve zararlılarla mücadele protokolü hazırlanacak. Sorumlu personelin protokole uyulması sağlanacak.

ABC GAZETESİ TWİTTER

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam