HDP’den 8 Mart’ın tatil olması için kanun teklifi

HDP’den 8 Mart’ın tatil olması için kanun teklifi

HDP’den 8 Mart’ın tatil olması için kanun te... Hakların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, 8 Mart’ın resmi tatil olması için Meclis Başkanlığı’na Bayram ve Genel Tatiller Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.HDP tarafından...

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, 8 Mart’ın resmi tatil olması için Meclis Başkanlığı’na Bayram ve Genel Tatiller Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

HDP tarafından verilen kanun teklifinin gerekçesinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, “Kadınlar toplumsal, siyasal, sosyal, hukuki, idari gibi pek çok alanda var olan eşitsizliklere ve toplum içindeki rollerine karşı yüzyıllardır mücadeleye etmişlerdir. 8 Mart kadınların toplumdaki statüsü, ev içi ve dışındaki rolleri, kadınının ezilmişliği ve emeğinin sömürüsü, cinsiyet farklılıkları, ataerkil toplum yapısı ve erkek egemen iktidara karşı bir araya geldikleri gündür” şeklinde ifade edildi.

8 MART’IN TARİHİ

8 Mart’ın tarihsel sürecinin anlatıldığı kanun teklifinde şu ifadelere yer verildi: “Bugün Çin Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan gibi birçok ülkede 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de de ise 8 Mart ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanmıştır. 8 Mart kutlamaları 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile kesintiye uğramış ve 4 yıl boyunca kutlanması engellenmiştir. Kutlamalar 1984 yılında yeniden başlamıştır. 2000’li yıllara gelindiğinde artık çok geniş katılım ve önemli taleplerle kutlanılan her 8 Mart’ta, erkek egemen sistem ve kadınların her alanda yaşadığı ayrımcılık, şiddet, baskı ve hak ihlalleri sorgulanmaya devam etmiştir.

Eşitlik talebinde bulunan hakları için mücadele eden bu yolda yaşamını kaybeden kadınlara adanmış 8 Mart Günü dünyanın her yerinde, her sınıfından, her toplumdan her kültürlerden ve her kimlikten kadınlara uygulanan baskı, şiddet, sömürüye karşı mücadelenin simgesi olarak görüldüğünden; eşitsizlik, ayrımcılık, ikincilleştirme, namus adı altında işlenen cinayetlere karşı ülkemizde mücadele eden kadınlara destek vermek amacıyla 8 Mart’ın Dünya Emekçiler Günü adıyla resmi tatil olarak kabul edilmesini öngörmektedir.”

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ

Jinnews’te yer alan habere göre Şevin’in değiştirilmesini istediği kanun teklifleri şu şekilde:

“Madde 1- 17/03/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında “ve 1 Mayıs günü” ibaresindeki ve bağlacı kaldırılarak “1 Mayıs günü” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 8 Mart günü” ibaresi eklenmiş, birinci fıkranın (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (D) bendinde yer alan “ve 1 Mayıs günü’ ibaresindeki ve bağlacı kaldırılarak “1 Mayıs günü” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 8 Mart günü” ibaresi eklenmiştir. “C) (Değişik: 22/4/2009 - 5892/1 md.) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatili ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tatilidir.”

Madde 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu kanunu Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülür."

"HDP’den 8 Mart’ın tatil olması için kanun teklifi" haberi, 08 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan HDP’den 8 Mart’ın tatil olması için kanun teklifi haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. HDP’den 8 Mart’ın tatil olması için kanun teklifi 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 29 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 00:26 Adnan Oktar'ın kaldığı cezaevi değiştirildi!
 2. 00:25 Bu bitki romatizma tedavisinde harikalar yaratıyor!
 3. 00:19 The Sopranos'un yıldızı, OnlyFans'le ipotek borçlarını 5 dakikada ödemiş!
 4. 00:13 Erkek arkadaşına kızdı: Yanlışlıkla kendini bıçakladı!
 5. 00:09 Burası Bali değil Türkiye’nin gizli kalmış cenneti! Turistler Muğla’yı bıraktı buraya akın ediyor!
 6. 00:00 O modelde geçerli Hyundai’dan 220.000 TL indirim! Tiggo 8 Pro’dan daha ucuz!
 7. 23:58 29 Şubat Günlük Burç Yorumları: O burç para konusunda dikkatli olmalı! işte detaylar
 8. 23:48 29 Şubat Tarihinin Laneti: İnsanlık Tarihindeki Unutulmaz Olayların Birçoğu Bu Tarihte Yaşandı!
 9. 23:43 Beşiktaş 41 milyon euroluk bombayı patlatıyor! Kartal'dan tarihi transfer hamlesi
 10. 23:31 Almanya'nın Ukrayna'ya asker gönderip göndermeyeceği konusunda açıklama geldi
 11. 23:09 Trabzonspor'dan sitem büyük!
 12. 23:03 Estetik ameliyat sonrası yaşamını karardı! Gögüs silikonu hayatını kararttı!
 13. 22:59 Kara Kartal yarı finalde Ankaragücü ile!
 14. 22:57 Yatırımları İçin Özgür Demirtaş İle Buluşmuştu: Zehra Güneş'in Serveti Belli Oldu!
 15. 22:48 Oğul Türkeş ve MHP yöneticileri birbirine girdi: Küfür ve hakaretler birbirine girdi!
 16. 21:45 Rus Ordusu, Petrovske yerleşim birimini ele geçirdi
 17. 21:38 Ziraat Türkiye Kupası ilk yarı: Beşiktaş: 1 - Konyaspor: 0
 18. 20:57 Monica Lewinsky skandal sonrası ikon oldu iddiası!
 19. 20:56 İsrail'in ikinci Eurovision şarkısı da reddedildi
 20. 20:52 Model Simurg Sarsılmaz, ölüm tehditleri sebebiyle muhtar adaylığından çekildiğini duyurdu
Politika Haberleri