HDP’den Aydınlık’a konuşan Altan Tan’a tepki!

HDP’den Aydınlık’a konuşan Altan Tan’a tepki!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partilerine dönük "saldırılara karşı anti-faşist bloku büyüteceklerini" belirterek, eski milletvekili Altan Tan’a isim vermeden tepki gösterdi.

 

HDP eski milletvekili Altan Tan, Vatan Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Aydınlık gazetesine konuşmuş ve eleştirilerin hedefi olmuştu. Tan, "Partiyle PKK ilişkisi gizli saklı bir mevzu değil, bunu devekuşu gibi kafayı toprağa gömerek gizlemeye çalışmak beyhude" ifadesini kullanmıştı. "Ayhan Bilgen’den sonra siz de HDP’ye eleştirilerinizi dile getirmeye başladınız. Yeni olan nedir?" sorusuna Tan, "Benim açımdan yeni değil. Ben 10 yıldır benzer eleştirileri getiriyorum: Silahla demokrasi yan yana olmaz. HDP, ya PKK'nın sürdürdüğü siyaseti sürdürecek ya da yeter diyecek. Bugün demokratik ülkelerde silahla, şiddetle, terörle varılacak bir yer yok" yanıtını vermişti.

"ARADIĞI RANTI BULAMAYAN İSİMLER..."

Eski milletvekili Altan Tan’a yanıt HDP sözcüsü Ebru Günay'dan geldi. İsim vermeden konuşan Günay, "HDP’de rant arayan ama aradığı rantı bulamayan isimler üzerinden HDP’yi kriminalize edemezsiniz" diye konuştu. HDP’nin sekizinci kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatan Günay, "Bundan tam sekiz yıl önce, Türkiye halklarına nefes aldırmayı amaçlayan, demokratik bir gelecek inşası için toplanan bizler; HDK kararıyla partimiz HDP’yi kurduk. Tekliğin değil, çokluğun partisi olmak için yola çıktık" dedi. HDP’nin son beş yıldır saldırılarla karşı karşıya kaldığına işaret eden Günay, buna rağmen dimdik ayakta olduğunu söyledi.  

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika