HDP’li Temelli: ‘Ateşkes demeyin’ diyorlar, çay molası mı diyeceğiz?

HDP’li Temelli: ‘Ateşkes demeyin’ diyorlar, çay molası mı diyeceğiz?

Suriye'nin kuzeyinde güvenlik hattı oluşturulmasına ilişkin ABD ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın çözüm olmadığını ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Savaştınız, kaybettiniz, ateşkes imzaladınız....

Suriye'nin kuzeyinde güvenlik hattı oluşturulmasına ilişkin ABD ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın çözüm olmadığını ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Savaştınız, kaybettiniz, ateşkes imzaladınız. 'Ateşkes demeyin' diyorlar. Çay molası mı diyeceğiz?" dedi. Temelli, Kürtlerin olmadığı bir anlaşmaya anlaşma denemeyeceğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ABD ile Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ kurulmasına ilişkin anlaşmanın ülkeyi daha büyük felakete sürükleyeceğini söyledi.

Van’da HDP’nin 7’nci kuruluş yılı etkinliğine katılan Temelli ile milletvekillerinin katılımıyla yapılmak istenen açıklama polis tarafından engellendi. Uzun süren tartışmalarından ardından Temelli, HDP İpekyolu İlçe Örgütü önünde açıklama yaptı.

‘ABLUKA İKTİDAR İÇİN UTANÇ VESİLESİ’

Polis ablukasındaki fotoğrafların Türkiye ve bu iktidar açısından bir utanç vesilesi olduğunu ifade eden Temelli, “Ama iktidar utanmıyor, artık yüz kalmamış, hiçbir şeyden utanmıyor. Bütün bu görüntüyü içine sindirebiliyor. Bugün burada kamu görevi yapmakla yükümlü olanlar kanuna karşı bir icraat gerçekleştiriyorlar. Kamu görevlileri yasalara uymak zorunda ve iktidarın ve talimatıyla hareket edemezler. Dolayısıyla bugün burada kamu görevlilerinin hepsi suç işlemiştir. Bu suçun hesabını da mutlaka vereceklerdir” dedi.

‘SAVAŞA SAVAŞ DENİR’

İktidarın savaşta ısrar ettiğini ifade eden Temelli, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyorlar ki ‘savaş demeyin’. Buradan söylüyoruz savaşa savaş denir. Ordunun hepsi şu an sınırda. Yine ordunun üçte biri Suriye’ye girmiş. Bunların akıl fikirleri işgal. Efrin’de yaptıkları gibi ‘savaş, işgal’ demeyin diyorlar. Sen fetih diyorsun, cuma hutbelerinde fetih suresini okutuyorsun. Peki buna ne diyeceğiz. Kendisi zaten savaş olduğunu itiraf etmiş. Şu an yapılan ateşkese de ‘ateşkes demeyin’ diyorlar. Peki ne diyeceğiz? Çay molası mı diyeceğiz? Ateşkes işte. Savaştınız, kaybettiniz, ateşkes imzaladınız. Hem de önünüze bir mektup kondu ve o utancı da bu ülkeye yaşattınız. Bu ülkenin cumhurbaşkanına böyle hitap eden bir Amerika Devlet Başkanı var. O ayrı bir zevzek, bu ayrı bir zevzek. Evet ülkenin düştüğü durum budur.”

‘KÜRTLER YOKSA ONA ANLAŞMA DENMEZ’

“Bu savaşla yüz binlerce insan yerinden yurdundan edildi. Bugün IŞİD çetesi denen o selefi, katil grup ipini koparmış durumda. Nereye gittikleri belli değil. Selefi bir halk oluşturacaklar, orada inşaat yapacaklar, adına tampon bölge dedikleri bir güvenlik hattı oluşturacaklarmış. Hayır! Bu çözüm değil. Bu ülkeyi daha büyük felakete sürükler. Bu Suriye’de çözümsüzlüğün dayatılmasıdır. Çözümün yolu Kürtlerle barışmaktan geçer. Kürt meselesi küresel bir meseledir ve ancak taraflarıyla çözersiniz. ‘Anlaşma yaptık’ diyorlar. Kimle neyin anlaşmasını yapıyorsunuz. O anlaşmada Kürtler yoksa, Suriye halkları yoksa ona anlaşma denmez. Ona günü kurtarmak, ortaya çıkan rezaletin üstünü örtmek denir. Kürt halkı kazanacak. Türkiye ve Suriye halkları kazanacak.”

Politika