HDP’li vekil Ferhat Encu: Ben değil, Şırnak halkının iradesi yargılanıyor

HDP’li vekil Ferhat Encu: Ben değil, Şırnak halkının iradesi yargılanıyor

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu hakkında, yargılandığı Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutukluluğunun devamına karar verildi.DHA’nın haberine göre Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında...

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu hakkında, yargılandığı Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutukluluğunun devamına karar verildi.

DHA’nın haberine göre Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da tutuklanan ve hakkında Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapma" iddialarından 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan HDP Milletvekili Ferhat Encu'nun yargılanmasına devam edildi.

Davanın bugün görülen ilk duruşmasına 15 Şubat günü Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilen, savcılığın itirazı üzerine 17 Şubat günü Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile yeniden tutuklanan Milletvekili Ferhat Encü, Kocaeli F tipi Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldı.

2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada hakkındaki iddialara karşı savunması sorulan Milletvekili Ferhat Encu, "Biz ilk günden beri bu yargılamaların siyasi bir nedene dayandığını söylüyoruz. Bu sözlerimiz bundan daha iyi somutlaştırılamazdı. Bu nedenle kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Yargının muhalefeti sindirmek amacıyla kullanılabilecek bir sopa olmadığını belirten Encu, "Bizler kendimiz için siyaset yapmıyoruz. Bu ülkede yaşayan herkesin ihlal edilen haklarını dile getirmekle, yapılan hak ihlallerinin önüne geçmekle, halkın sesi olmakla yükümlüyüz. Bu davada yargılanan ben değilim, Şırnak halkının iradesidir. Mahkemenizin verdiği tahliye kararından sonra iki gün geçmeden tekrar tutuklanmam ise çok açık bir şekilde şahsıma yönelik değil, sizin mahkemenize yöneliktir. Nasıl milletvekili olarak benim yasama yetkim gasbedilmiş ise, sizin de yargılama yetkiniz gasbedilmiştir. Savcı nasıl iddianamede niyet okuması yaparak irademi yok saydıysa, maalesef Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi de mahkemenizin yerine geçmiş ve heyetinizin iradesini yok saymıştır. Bu dava ile ilgili olarak benim hakkımda karar verebilecek tek yer sizin mahkemenizdir; Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi değildir" dedi.

Avukat savunmalarının ardından kararını açıklayan Şırnak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Şubat günü tahliye ettiği Ferhat Encu'nun tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma ertelendi. 

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika