Hollanda GP: Max Verstappen kendi evinde zafere ulaştı

Max Verstappen, evinde kazanarak pilotlar şampiyonasında yeniden liderliğe yükseliyor.

Formula 1'de sezonun ikinci yarısının gerçek anlamda yarışılan ilk grand prixi olan Hollanda GP, sezonun en kısa ikinci pisti olan Zandvoort'ta yapıldı. En son Formula 1 efsanesi Nikki Lauda'nın yarış kazandığı bu pistte uzun yıllardan sonra ilk defa bir yarış yapıldı.

Sürücüler klasmanında ikinci sırada bulunan Max Verstappen, ilk sıradan başladığı yarışta kalkışta da bu avantajını korumayı başardı. Kalkışta herhangi bir kaza ya da arıza olmadı. Verstappen, Hamilton ve Bottas üçlüsü yarışı başladıkları gibi ilk üç sırada götürmeye başladı.

İlk pit stoplara gelene kadar ilk üç pilot ile diğer pilotlar arasında yarım dakikaya yakın bir fark ortaya çıktı. Lewis Hamilton ekren pit stop yaparak Verstappen'i sıkıştırmaya çalışmış olsa da, ilk pit stopu yaklaşık 0,9 saniye farkla daha yavaş yapan ve ikinci pit stopta da trafiği ayarlayamayan Mercedes ekibi erken pit stopları avantaja çevirmeyi başaramadı. 

Sıralama turlarında hayal kırıklığına uğrayan Red Bull Racing'in Meksikalı pilotu Sergio Perez, Mercedes ile yaptığı kazadan sonra motor ünitesini yenilediği için en son çizgiden start aldı. Yine de iyi bir yarış çıkaran Perez, puan alacak sıralara kadar yükseldi.

e-h4kcwxeaexkgz.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor