Hükümet kurma görevi Netanyahu'da

Hükümet kurma görevi Netanyahu'da

İsrail Cumhurbaşkanı, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya hükümeti kurma görevini verdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, 23 Mart'ta yapılan erken genel seçimde birinci olan Likud partisi lideri Başbakan Binyamin Netanyahu'ya hükümeti kurma görevini verdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, Batı Kudüs’teki ofisinde düzenlediği basın toplantısında, 'hiçbir adayın hükümeti kurmak için yeterli sayıya ulaşamadığı ancak Netanyahu’nun küçük de olsa bir fırsatı olduğuna' vurgu yaparak, hükûmeti kurma görevini Binyamin Netanyahu’ya verdiğini açıkladı. Dün seçimlerde Meclis'te temsiliyet hakkı kazanan parti liderleriyle görüşmeler yapıldığını hatırlatan Rivlin, 120 sandalyelik Meclis'ten 52 milletvekilinin Netanyahu’yu desteklediğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Ülkede 23 Mart’ta yapılan seçimlerde hiçbir partinin hükümeti kurmak için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşamaması nedeniyle Rivlin, yasalar gereği koalisyon hükûmetini kurmaya en yakın adayı belirlemek için dün, Meclis'e giren 13 partinin yetkilileriyle bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanı Rivlin bu 13 partinin yetkilileriyle bir araya gelerek kimi başbakan olarak destekleyecekleri hakkında fikirlerini almıştı. Görüşmelerde hiçbir isim koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sayı olan 61 milletvekilinin desteğini alamamıştı. Görüşmelerde ayrıca, Başbakan Netanyahu’nun yanı sıra Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina Partisi lideri Naftali Bennett’in isimleri koalisyon hükümetini kurmak için aday gösterilmişti. 52 milletvekili Netanyahu’nun, 45’i Lapid’in, 7’si ise Bennett’in adaylığına desteğini açıkladı. Rivlin, bu tabloya göre hükûmeti kurmaya daha yakın olduğu için görevi Netanyahu’ya verdi.

Süreç nasıl işleyecek?

Yasalar gereği cumhurbaşkanınca koalisyonu kurmakla görevlendirilen adayın 28 gün içinde hükûmeti kurması gerekiyor, ancak bu süre 2 hafta uzatılabiliyor. Söz konusu aday, verilen ek sürede de koalisyon hükümetini kurmayı başaramazsa cumhurbaşkanı, koalisyon hükümetini kurmaya aday diğer kişiyi görevlendiriyor. Bu aday da 28 gün içinde koalisyon hükûmetini kuramazsa cumhurbaşkanı görevi meclise veriyor. Meclis de 3 hafta içinde hükümeti kuracak bir kişi üzerinde anlaşmaya varamazsa ülkede zorunlu erken seçim düzenleniyor.

Dünya